tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.6.2014 08:40:08

Pamuk gelişimi yavaşladı

Söke Ovası’nda yapılan ekimden sonra, pamukta gelişim yavaşlığı, çürüme ve çimlenme sorunları görüldü. Üreticilerden gelen şikayetler üzerine Söke Ziraat Odası, tarlada yaşanan sorunların nedeninin tespit edilmesi için ekili arazilere uzman ekipleri gönderdi. Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesi, Söke Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Kooperatifi’nden gelen uzmanlar, pamuk arazilerinde inceleme yaptı. İlk inceleme sonrasında, yaşanan sorunların nedeninin tohum kaynaklı olabileceği tespit edildi. Konuyla ilgili kesin karar, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü’nde yapılacak tahlil sonucu belli olacak. Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kocabaş, ekili arazilerde gelişim bozuklukları tespit ettiklerini söyledi ve “Aynı anda ekimi yapılan bir pamuk dizisinde, henüz yeni çimlenmeye başlamış tohum da 6 yaprak haline gelmiş bir pamuk fidesi de görebilirsiniz. Bu, ileride büyük sıkıntıya neden olacaktır. Özellikle makineli hasatta yaprak döktürücü ve koza açtırıcı ilaçların kullanılması sırasında bu gelişim farkları sıkıntılara neden olacak. Yapacağımız çalışmalar sonucunda sorunun nedenini tespit edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.