tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.6.2014 08:40:08

Pamuk gelişimi yavaşladı

Söke Ovası’nda yapılan ekimden sonra, pamukta gelişim yavaşlığı, çürüme ve çimlenme sorunları görüldü. Üreticilerden gelen şikayetler üzerine Söke Ziraat Odası, tarlada yaşanan sorunların nedeninin tespit edilmesi için ekili arazilere uzman ekipleri gönderdi. Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesi, Söke Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Kooperatifi’nden gelen uzmanlar, pamuk arazilerinde inceleme yaptı. İlk inceleme sonrasında, yaşanan sorunların nedeninin tohum kaynaklı olabileceği tespit edildi. Konuyla ilgili kesin karar, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü’nde yapılacak tahlil sonucu belli olacak. Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kocabaş, ekili arazilerde gelişim bozuklukları tespit ettiklerini söyledi ve “Aynı anda ekimi yapılan bir pamuk dizisinde, henüz yeni çimlenmeye başlamış tohum da 6 yaprak haline gelmiş bir pamuk fidesi de görebilirsiniz. Bu, ileride büyük sıkıntıya neden olacaktır. Özellikle makineli hasatta yaprak döktürücü ve koza açtırıcı ilaçların kullanılması sırasında bu gelişim farkları sıkıntılara neden olacak. Yapacağımız çalışmalar sonucunda sorunun nedenini tespit edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.