tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.4.2014 06:50:09

Hayvan kemiklerinden fosfat gübresi

Futuris isimli Avrupa Projesi’nde çalışan bilim insanları, hayvan kemikleri ile bitkisel gübre elde ediyor. Yüksek verim ve düşük maliyetli bu yöntemle, önce kömür haline getirilen kemikler daha sonra gübre kullanımı için inceleniyor. Ağır metaller içermeyen ve mineral bakımından zengin olan bu gübrenin ileriki yıllarda Avrupa’da yaygınlaşması bekleniyor. Projede yer alan çevre mühendisi Edward Someus, “Burada yemekte kullanılacak kadar kaliteli olan, fosfat ve mineral bakımından zengin domuz kemikleri üzerinde çalışıyoruz. Bunları yakarak, biyolojik tarımda fosfat olarak kullanılabilen kömür elde ediyoruz” diyor. Kemikler, oksijenin olmadığı vakum işlemi ile 600 derece sıcaklıkta yakılıyor. Bu sayede atmosfere herhangi bir gaz salınımı olmuyor. Elde edilen ürün mineral bakımından zengin olan kemik biyo-kömür olarak biliniyor. Araştırmacılar, kimyasal tarım gübresinin aksine bu üründe ağır metallerin bulunmadığını söylüyor. İtalya Turin Üniversitesi’nden tarım uzmanı Massimo Pugliese ise “Hayvan kemiklerinden üretilen yüksek kaliteli gübre, bitkilerin doğal ortama, mesela kuraklığa daha iyi direnç göstermesini sağlıyor. Hastalıklara karşı daha iyi savaşmasına yardım ediyor” diyor. Araştırmacılar kemikten üretilen doğal gübrenin, yaklaşık 5 yıl içinde Avrupa tarımı için rekabetçi bir ürün olacağını düşünüyorlar.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.