tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.4.2014 06:50:09

Hayvan kemiklerinden fosfat gübresi

Futuris isimli Avrupa Projesi’nde çalışan bilim insanları, hayvan kemikleri ile bitkisel gübre elde ediyor. Yüksek verim ve düşük maliyetli bu yöntemle, önce kömür haline getirilen kemikler daha sonra gübre kullanımı için inceleniyor. Ağır metaller içermeyen ve mineral bakımından zengin olan bu gübrenin ileriki yıllarda Avrupa’da yaygınlaşması bekleniyor. Projede yer alan çevre mühendisi Edward Someus, “Burada yemekte kullanılacak kadar kaliteli olan, fosfat ve mineral bakımından zengin domuz kemikleri üzerinde çalışıyoruz. Bunları yakarak, biyolojik tarımda fosfat olarak kullanılabilen kömür elde ediyoruz” diyor. Kemikler, oksijenin olmadığı vakum işlemi ile 600 derece sıcaklıkta yakılıyor. Bu sayede atmosfere herhangi bir gaz salınımı olmuyor. Elde edilen ürün mineral bakımından zengin olan kemik biyo-kömür olarak biliniyor. Araştırmacılar, kimyasal tarım gübresinin aksine bu üründe ağır metallerin bulunmadığını söylüyor. İtalya Turin Üniversitesi’nden tarım uzmanı Massimo Pugliese ise “Hayvan kemiklerinden üretilen yüksek kaliteli gübre, bitkilerin doğal ortama, mesela kuraklığa daha iyi direnç göstermesini sağlıyor. Hastalıklara karşı daha iyi savaşmasına yardım ediyor” diyor. Araştırmacılar kemikten üretilen doğal gübrenin, yaklaşık 5 yıl içinde Avrupa tarımı için rekabetçi bir ürün olacağını düşünüyorlar.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.