tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.3.2014 08:33:49

Narenciye ihracatı azaldı

Türkiye’nin 2014 Ocak ve Şubat dönemindeki narenciye ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 azalarak 210 milyon 400 bin dolara geriledi. Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri (TYMSİB) verilerine göre; narenciye ihracatı miktar bakımından geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artarak 353 bin 272 tona yükselmesine rağmen, gelir bakımından yüzde 13 azaldı. Son iki ayda hem miktar hem de değer bakımından en fazla ihraç edilen ürün 112 bin 390 tonluk miktarı ve 66 milyon 313 bin dolarlık geliriyle mandalina oldu. Mandalinayı sırasıyla portakal, limon ve greyfurt takip etti. Narenciyenin en çok ihraç edildiği ülkelerin ise başında Irak gelirken; onu sırasıyla Rusya, Ukrayna, Suudi Arabistan ve Romanya izledi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.