tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.3.2014 08:42:58

Yengeç kabuğundan gübre

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Adiloğlu’nun yaptığı açıklamaya göre, deniz ürünleri arasında yer alan yengeç kabuğunun organik gübre olarak kullanılmasının özellikle asit toprakların bazı kimyasal özelliklerinin makro ve mikro element kapsamı üzerinde olumlu etki yarattığını söyledi. Adiloğlu, tarımsal üretimde kullanılan kimyasalların yarattığı olumsuz etkilerinin, insan ve toplum sağlığı üzerindeki zararlarının arttığını söyleyerek; bunların ortadan kaldırılmasına yönelik kimyasal gübre ve tarımsal savaş ilaçlarının hiç kullanılmaması ya da mümkün olduğunca az kullanılmasına ilişkin ekolojik tarım uygulamalarının son yıllarda arttığını vurguladı. Çalışmanın iki aşamalı olarak yürütüldüğünü söyleyen Adiloğlu şöyle devam etti: “Dünya çapında, deniz ürünleri üreticisi şirketler tarafından büyük miktarlarda yengeç kabuğu değerlendirilmeden çevreye atılmaktadır. Özellikle son yıllarda atıkların yeniden değerlendirilmesinin gündeme gelmesiyle kabuklu su ürünleri çürümeye bırakılmak yerine kimyasal veya biyolojik yöntemlerle yeniden değerlendirilmekte, yeni organik gübreler elde edilmektedir. Organik tarımda gübreleme hem toprak verimliliğinin sürdürülebilirliğini sağlamak hem de bitki besin maddesi ihtiyaçlarını karşılamak açısından önemlidir. Çalışmamız kapsamında artan oranlarda yengeç kabuğunun organik gübre olarak kullanılması, özellikle asit toprakların bazı kimyasal özelliklerinin, makro ve mikro element kapsamı üzerine olumlu etkileri tespit edilmiştir. Asit topraklara artan miktarlarda uygulanan yengeç kabuğunun, mısır bitkisinin kuru kuru madde miktarı ile azot, fosfor, kalsiyum ve magnezyum içeriğini artırdığına dikkat çeken Adiloğlu, yengeç kabuğu gübresinin uygulanmasıyla mısır bitkisinin potasyum içeriğinin azaldığını; demir, bakır, çinko ve magnan içeriklerinde ise artış görüldüğünü söyledi ve asit topraklarda yengeç kabuğunun organik gübre olarak uygulanmasının verimliliği artıracağını bildirdi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.