tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.2.2014 14:33:04

Cezaevi bahçesinde tarım

Cezaevinin topluma kazandırma projesi kapsamında meslek öğrenen mahkumlar, 12 dönümlük araziye kurulu cezaevinin bahçesinde sebze ve meyve üretiyorlar. Ziraat mühendislerinin denetiminde gerçekleştirilen üretimle, yem bitkileri, seracılık ve meyve – sebzecilik yapılıyor. Kurumda çalışan iki ziraat mühendisinden biri olan İsmet Elver yaptığı açıklamada, seralarda ve açık arazide domates, salatalık, biber, patlıcan, fasulye yetiştirdiklerini söyledi. Kar amacı gütmediklerini belirten Elver, asıl amacın hükümlülere meslek edindirmek ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmak olduğunu ekledi. Tarımsal ilaç kullanımında sürenin önemli olduğunu belirten Elver, bu sürelere uyduklarını ifade etti. İki ziraat mühendisi ve bir teknisyen eşliğinde yapılan üretimde hormon kullanılmıyor. Kendi hayvanlarından elde ettikleri gübre kullanılıyor ve kimyasala yer verilmiyor. Yarattıkları Fo-Ce markasıyla tarımsal üretimin yanı sıra süt ürünleri, yumurta ve zeytinyağı üretimi de yapan mahkumlar, ürünlerinde hiçbir katkı maddesi ya da koruyucu madde kullanmıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.