tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.1.2014 07:40:57

"Tarım sigortanı unutma"

Mersin-Toroslar Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, olası don ve dolu afetlerine karşı, üreticileri tarım sigortası yaptırmaya çağırdı. İlçe Müdürü Abdulkerim Çiçek, Toroslar ilçesinde ağırlıklı olarak yetiştiriciliği yapılan şeftali, kiraz ve erikte son yıllarda meydana gelen don ve dolu afetlerinin, üreticiler açısından ciddi ekonomik kayıplara sebep olduğunu söyledi. İlçe Müdürlüğü'nün, TARSİM işbirliğiyle yürüttüğü yayım çalışması kapsamında, Bakanlık yüzde 50 sigorta prim desteği sağlıyor.Bu çalışma ile önceki yıllarda 300 civarında olan sigorta poliçe sayısı, 885’ i buldu. Olası don ve dolu afetlerinde, sigorta kapsamına giren zararlarda sigorta yaptırmamış üreticilere hiçbir şekilde ödeme yapılmayacak. Bu nedenle yapılan çağrıda, risk altındaki bölge üreticilerin olası zararlarını asgariye indirebilmeleri için, son kabul tarihinden önce ürünlerini sigortalatmaları gerektiği kaydediliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.