tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.1.2014 08:35:02

Çorak araziler yeşeriyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, arazi tuzlanmasını önlemek için Harran Ovası'na drenaj boruları döşedi. Bu sayede, hiç ekilmeyen arazilerden pamuk hasat edildi. Projenin bütçesi 200 milyon TL tutarında. Kullanılmayan arazileri tarıma kazandırmak istediklerini belirten Tarım Reformu Müdürü Gürsel Küsek, toplam 10 bin km uzunluğunda,  40-60 metre aralıklarla 110 cm'lik borular yerleştirildiğini ifade etti. Küsek, projeyle ilgili şu bilgileri verdi: "Artık hiç kimse Harran tuzlanıyor diyemez. Burada 4 bin hektarlık arazide hiç ot bitmiyordu. Bu sistemi döşediğimiz yıl 400 kg pamuk alındı. Bazı kesimlerde daha az tuzlanma vardı ve pamuk ekiliydi. Bu arazilerde ise önceki yıl 200 kilogram verim alınırken bu yıl 400 kg verim elde edildi. Bu projenin hektara maliyeti 3 bin lira, dönümde 300 lira. 2 yılda amorti ediyor" 1960'lı yılların sonundan başlayıp 1980'li yılların sonuna kadar yer altı suyu ile yapılan hatalı sulama uygulamalarıyla 50 bin hektar arazinin tuzlandığı ve çoraklaştığı kaydediliyor. Proje tamamlandığında ise 55 bin hektar arazi tekrar tarıma kazandırılacak. Bakanlık, bu proje için Guinnes Rekorlar Kitabı'na başvurdu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.