tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.1.2014 08:35:02

Çorak araziler yeşeriyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, arazi tuzlanmasını önlemek için Harran Ovası'na drenaj boruları döşedi. Bu sayede, hiç ekilmeyen arazilerden pamuk hasat edildi. Projenin bütçesi 200 milyon TL tutarında. Kullanılmayan arazileri tarıma kazandırmak istediklerini belirten Tarım Reformu Müdürü Gürsel Küsek, toplam 10 bin km uzunluğunda,  40-60 metre aralıklarla 110 cm'lik borular yerleştirildiğini ifade etti. Küsek, projeyle ilgili şu bilgileri verdi: "Artık hiç kimse Harran tuzlanıyor diyemez. Burada 4 bin hektarlık arazide hiç ot bitmiyordu. Bu sistemi döşediğimiz yıl 400 kg pamuk alındı. Bazı kesimlerde daha az tuzlanma vardı ve pamuk ekiliydi. Bu arazilerde ise önceki yıl 200 kilogram verim alınırken bu yıl 400 kg verim elde edildi. Bu projenin hektara maliyeti 3 bin lira, dönümde 300 lira. 2 yılda amorti ediyor" 1960'lı yılların sonundan başlayıp 1980'li yılların sonuna kadar yer altı suyu ile yapılan hatalı sulama uygulamalarıyla 50 bin hektar arazinin tuzlandığı ve çoraklaştığı kaydediliyor. Proje tamamlandığında ise 55 bin hektar arazi tekrar tarıma kazandırılacak. Bakanlık, bu proje için Guinnes Rekorlar Kitabı'na başvurdu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.