tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.12.2013 08:46:58

Soğan Avrupa yolcusu

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (TTKK) bu yıl ilk defa kuru soğan ihracatına başladı. Üreticilerin depolarında bulunan ürünler, Bulgaristan’a ihraç ediliyor. Soğandaki küresel ölçekli rekolte açığı karşısındaki bu gelişmenin sürdürülmesi amaçlanıyor. TTKK Genel Başkanı İlhami Teke, geçen Eylül-Ekim-Kasım dönemine göre bu yıl yüzde 30’luk bir ihracat artışının söz konusu olduğunu ifade ediyor. Kuru soğan konusunda kamuoyunda yanlış bilgilendirmeler yapıldığını dile getiren Teke, geçen yıl aynı dönemde yaklaşık 27 bin ton soğanın ihraç edildiğini belirtiyor. Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya kuru soğanın gönderilmeye başladığını anlatan İlhami Teke, "Üreticilerimiz soğan ile ilgili kaygılardan uzaklaşsınlar. Ürünlerini muhafaza etmekte başarılı olsunlar. Soğan ihracatçısı birçok ülkede soğan sıkıntısı var. Soğanın yetişmemesi, hastalıklı olması ve rekolte düşüklüğünden dolayı bir açık söz konusu. Biz bu konuda ümitliyiz. Her zaman olduğu gibi üreticilerimizin ürünlerini pazarlamaya devam edeceğiz. Bulgaristan ile başladık akabinde diğer ülkeler de gelecek" diyor. Dünyanın gıda ihtiyaçlarını takip ettiklerini anlatan Teke, ihracat politikalarını şu sözlerle ifade ediyor: "Üreticiler olarak tek yapmamız gereken, ürün piyasasını izlemek. Ürünü ‘Bu yıl para etti, seneye çok ekelim’ mantığı ile değil, istikrarlı bir şekilde yetiştirmek lazım. Amacımız, ortaklarımızın gelirini yükseltecek tedbirleri almak."  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.