tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.12.2013 08:46:58

Soğan Avrupa yolcusu

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (TTKK) bu yıl ilk defa kuru soğan ihracatına başladı. Üreticilerin depolarında bulunan ürünler, Bulgaristan’a ihraç ediliyor. Soğandaki küresel ölçekli rekolte açığı karşısındaki bu gelişmenin sürdürülmesi amaçlanıyor. TTKK Genel Başkanı İlhami Teke, geçen Eylül-Ekim-Kasım dönemine göre bu yıl yüzde 30’luk bir ihracat artışının söz konusu olduğunu ifade ediyor. Kuru soğan konusunda kamuoyunda yanlış bilgilendirmeler yapıldığını dile getiren Teke, geçen yıl aynı dönemde yaklaşık 27 bin ton soğanın ihraç edildiğini belirtiyor. Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya kuru soğanın gönderilmeye başladığını anlatan İlhami Teke, "Üreticilerimiz soğan ile ilgili kaygılardan uzaklaşsınlar. Ürünlerini muhafaza etmekte başarılı olsunlar. Soğan ihracatçısı birçok ülkede soğan sıkıntısı var. Soğanın yetişmemesi, hastalıklı olması ve rekolte düşüklüğünden dolayı bir açık söz konusu. Biz bu konuda ümitliyiz. Her zaman olduğu gibi üreticilerimizin ürünlerini pazarlamaya devam edeceğiz. Bulgaristan ile başladık akabinde diğer ülkeler de gelecek" diyor. Dünyanın gıda ihtiyaçlarını takip ettiklerini anlatan Teke, ihracat politikalarını şu sözlerle ifade ediyor: "Üreticiler olarak tek yapmamız gereken, ürün piyasasını izlemek. Ürünü ‘Bu yıl para etti, seneye çok ekelim’ mantığı ile değil, istikrarlı bir şekilde yetiştirmek lazım. Amacımız, ortaklarımızın gelirini yükseltecek tedbirleri almak."  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.