tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.12.2013 08:40:16

Çileğin erkencisi pazarda

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden Mersin'in Silifke ilçesinde, serada üretimi yapılan çileğin hasadı başladı.Yaklaşık 200 kilogram çilek, kilosu 4 liradan satışa sunuldu. Silifke Ziraat Odası Meclis Başkanı ve çilek üreticisi Durhasan Akarca, gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye'nin birçok yerinde kar ve soğuk hava etkili olurken ilçede örtü altında çilek hasat etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söylüyor. Hasad edilen çileğin iç piyasadan gelen talebe göre Türkiye'nin değişik illerine gönderileceğini anlatan Akarca, bu yıl örtü altında 1000 dönüm arazide dikimi yapılan erkenci cinsi çileklerin hasadına başlandığını kaydediyor. Akarca, sözlerine şunları ekliyor: "Kokusu, aroması ve lezzetiyle Silifke çileğinin dünyada eşi benzeri yok. Bu yıl 15 bin dönüm araziden 60 bin ton çilek hasadı bekliyoruz. Çileğin 20 bin tonu, başta Rusya olmak üzere gelen talebe göre çeşitli ülkelere ihraç edilecek. Kalan kısmı ise yurt içinde tüketilecek. Çilekler, temmuz ayı sonu itibariyle tarlaların hazırlanmasının ardından dikilmeye başlanıyor. Akabinde gelen süreçte budanması, ilaçlanması, gübrelenmesi, yabani ot ile mücadelesi ve toplanması gibi çalışmalar yapılıyor. Bu süreçte birçok kişi istihdam ediliyor. İlçede yaklaşık 3 bin aile çilek işiyle uğraşarak karnını doyuruyor. Çoğunluğu kadınlardan oluşan 10 bin kişi ise çilek üretimi sayesinde ekmek kapısı buluyor. Çilek toplama sezonunda Şanlıurfa, Diyarbakır ve Kahramanmaraş'tan birçok insan ilçeye akın ediyor."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.