tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.12.2013 10:19:17

Kar altında hasat

Ocak-Kasım aları arasında en çok ihraç edilen meyveler listesinde ilk sırayı alan üzüm hasadı sürüyor. Manisa-Sarıgöl'de üzüm üreticileri hasadı yağmur ve kar yağışı altında tamamlamaya çalışıyor. Aralık ayında hasat edilen üzümlerin üzeri kapatılarak koruma altına alınıyor. Böylece üzümler Aralık ayına kadar taze olarak bekliyor. Öte yandan üreticiler daha kaliteli ve modern koruma koşulları sağlandığında, soğuk hava depolarına gerek kalmayacağını belirtiyor. Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen de Sarıgöl Ovası'nda üzüm hasadının soğuk hava ve yağmur yağışı ile Aralık ayında da hız kesmeden devam ettiğini kaydediyor. Sarıgöl’de üzümleri örtü ile koruduklarını vurgulayan Ülgen, Ziraat Odası olarak yaptıkları örtülü deneme ile olumlu sonuç aldıklarını anlatıyor. Üreticilerin ve meslek örgütlerinin ortak talebi ise modern tarım yöntemleri ile üretime devam etmek.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.