tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.11.2013 07:54:38

Spekülasyon mu aflatoksin mi?

İspanya Tarım Ürünleri Kooperatifler Birliği, Avrupa'ya ihraç edilen fındıkta aflatoksine rastlandığı iddiasıyla Türkiye'den fındık alımını durdurulması talebinde bulundu. Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, "Bu, üreticilerimizi baskı altında tutup panik yaratarak ellerindeki fındığı piyasaya indirmeleri için yapılmış bir oyun" diyor. Başaran, spekülasyonun tamamen iç piyasaya yönelik ve fındığın muhtemel fiyat artışının önüne geçmek için yapılan çıkış olduğunu öne sürüyor. Avrupa'daki bu söylemin muhtemelen iç piyasada da destekçileri olduğunu savunan Başaran, “Dedikodudan ibaret bir konudur. Geçtiğimiz sezon hava şartlarını değerlendirdiğimizde fındığın içinde insan sağlığına zararlı madde olması mümkün görünmüyor çünkü aşırı verim yoktu. Dolayısıyla bahçelerde herhangi bir zararlı mücadelesi de yoğun yapılmadı” diyen Başaran şöyle devam ediyor: “Şunu çok rahat dile getirebiliriz ki eğer Avrupa'nın fındık ihtiyacı varsa her halükarda alacaktır. Geçen yıl rekolte çok düşüktü. Bizim iddiamız buydu ve doğru olduğu ortaya çıktı. Bu da iç piyasada fındık fiyatının yükselmesi dolayısıyla da Avrupa'da fındık fiyatının yükselmesine sebep oluyor. Avrupalı alıcılar bu fiyatı düşürebilmek için Türk fındığını kötülüyor. Konu bu kadar basit."    

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.