tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.6.2013 07:26:50

Biyoekonomi Çalıştayı başlıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği "Biyoekonomi Çalıştayı" bugün Ankara Crown Plaza Hotel'de saat 9:30'da başlıyor. Sunumlar ve grup çalışmaları olarak iki ayrı oturumdan oluşan çalıştayın amacı "Konuyla alakalı kamuoyu oluşturulması ve Ulusal Biyoekonomi Stratejisi taslağının ortaya konulması" olarak dile getirilyor. Çalıştaya kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve Bakanlık kuruluşlarından üst düzey yöneticiler ile konu uzmanları katılacak. "Biyoekonomi" kavramını "Gıda, yem, enerji, kimyasal ve sınai ürünlerin biyolojik kaynaklardan sürdürülebilir bir biçimde üretilmesiyle ortaya çıkan ekonomik faaliyetlerin bütünü" olarak tanımlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, "Biyoekonomide temel amaç, biyoteknolojiyi kullanarak sağlıkta gelişme tarım ve ormancılıkta verim ve kalite artışı, çevresel konularda ise sürdürülebilir iyileşmeyi sağlayarak artı değerler üretmek ve ekonomiye katkı sağlamaktır. Söz konusu bu faaliyetler, sağlık alanındaki uygulamaları kapsıyorsa kırmızı, tarım ve ormanlara yönelikse yeşil, endüstriye yönelikse beyaz ve denizlere yönelikse mavi biyoekonomi olarak adlandırılmaktadır" açıklamasını yapıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.