tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.6.2013 07:26:50

Biyoekonomi Çalıştayı başlıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği "Biyoekonomi Çalıştayı" bugün Ankara Crown Plaza Hotel'de saat 9:30'da başlıyor. Sunumlar ve grup çalışmaları olarak iki ayrı oturumdan oluşan çalıştayın amacı "Konuyla alakalı kamuoyu oluşturulması ve Ulusal Biyoekonomi Stratejisi taslağının ortaya konulması" olarak dile getirilyor. Çalıştaya kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve Bakanlık kuruluşlarından üst düzey yöneticiler ile konu uzmanları katılacak. "Biyoekonomi" kavramını "Gıda, yem, enerji, kimyasal ve sınai ürünlerin biyolojik kaynaklardan sürdürülebilir bir biçimde üretilmesiyle ortaya çıkan ekonomik faaliyetlerin bütünü" olarak tanımlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, "Biyoekonomide temel amaç, biyoteknolojiyi kullanarak sağlıkta gelişme tarım ve ormancılıkta verim ve kalite artışı, çevresel konularda ise sürdürülebilir iyileşmeyi sağlayarak artı değerler üretmek ve ekonomiye katkı sağlamaktır. Söz konusu bu faaliyetler, sağlık alanındaki uygulamaları kapsıyorsa kırmızı, tarım ve ormanlara yönelikse yeşil, endüstriye yönelikse beyaz ve denizlere yönelikse mavi biyoekonomi olarak adlandırılmaktadır" açıklamasını yapıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.