tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.5.2013 07:58:03

Karpuz bu yıl herkese yetecek mi?

Örtü altı turfanda karpuz hasadının başladığı Çukurova bölgesinde, bu yıl ekim alanlarının darlığı yeterlilik sorununa yol açtı. Toplam 70 bin dönüme ekilen karpuzların yüzde 90'ının hasat edilmeden yüksek fiyatlara satıldığı belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl Çukurova'da 100 bin dönüm alana ekilen karpuzun kilosu 5 kuruşa kadar fiyatları üreticilerin güvenini kırmıştı. Bu yıl ekim alanları azalan ve yaşanan sıcak hava dalgalarıyla erken hasat edilmek zorunda kalan ürün, bu kez de yoğun talep ile karşı karşıya kaldı. Kilosu ortalama 1 liradan satış bulan karpuzun çoğunun direk tarladan satılmaya başladığını belirten üretici İlhami Vargül, "Üretici karpuzdan kaçınca ekim alanları daraldı. Havalar da 10-15 gün erkenciliği neden olduğu için karpuz satışlarından bu sene epey ümitliyiz" diyor. Dönüm başına 2 bin 500 ile 3 bin 500 lira arasında satış yakaladıklarını söyleyen bir başka üretici Şevket Karakuş ise "Geçtiğimiz sene dönüm başına 5-6 ton ürün alıyorduk. Olgunlaşma döneminde havalar sıcak geçtiği için bu yıl verim 8-9 tona kadar çıktı" şeklinde konuşuyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.