tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.4.2013 08:07:16

Sigara yerine sigorta!

"Tarım Sigortalarının Gelecek 10 Yılı" başlıklı çalıştayda söz alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de ekili alanların sadece yüzde 8'inin sigorta kapsamında olduğuna dikkat çekti. Tarım Sigortaları Havuzu'nun (TARSİM) Rixos Hotel'de düzenlediği etkinlikte konuşan Eker; Avrupa'nın 1797, ABD'nin 1879 yılında geçtiği tarım sigortası uygulamalarının Türkiye'de 2006 yılında başladığını hatırlatarak hızla yaygınlaşmak zorunda olduğunu dile getirdi. Eker, "Devlet destekli sigorta uygulamasına başlangıçta birkaç riskle başladık ve her yıl daha çok riski sigorta kapsamına aldık. Ancak tarım sektörü hassas bir biyolojik denge üzerine bina edilmiştir ve bu hassas dengeye karşı muhtemel risklerin yönetilmesi gerekir" şeklinde konuştu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise Türkiye tarım sektöründe istihdam, üretim ve ihracat ile ilgili bilgileri ve sigortacılık sektöründe 2007 yılından bu yana yaşanan gelişmeleri aktardı. Üreticilerin sigortayı ihmal etmemeleri gerektiğini söyleyen Babacan, "10 paket sigara parasına 50 dönüm buğday ekili arazinizi her türlü riske karşı sigorta ettirmiş oluyorsunuz" şeklinde konuştu. Babacan, Sigorta primi açısından baktığımızda Türkiye tarım sigortaları Avrupa'da 3. sıraya yükselmiş durumda. Bu sisteme yeni başlayan ülkelerin ilk 7 yılı ile Türkiye'nin ilk 7 yılı mukayese edildiğinde Türkiye'deki uygulama ayrı bir başarı örneği olarak tescil edildl. Örneğin İspanya bu sistemi başlattıktan tam 8 yıl sonra dona karşı tarım sigortası verebilmeye başlamış. Biz sistemi kurduktan 6 ay sonra ise don sigorta kapsamına alınmıştı.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.