tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.9.2012 09:55:21

Saman fiyatları girişimcilere ilham verdi?

Yükselen saman fiyatları hayvancılık yapan üreticilerin zor duruma soktu. Ancak hayvancılara çözüm yine yakınlarından geldi. Kahramanmaraşlı üreticiler mısır sapını hayvan yemi olarak değerlendirerek hayvancılara alternatif sunuyor.

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesine bağlı Özbek köyünde çiftçilik yapan Hüseyin Ateş, mısır sapından hayvan yemi yapıp satma düşüncesinin nasıl doğduğunu anlatıyor. Son günlerde saman fiyatlarının artması üzerine hayvancılıkla uğraşan üreticilerin arayış içerisine girdiğini, kaba hayvan yemi ihtiyacının önemli hale gelmesiyle birlikte mısır sapını değerlendirme düşüncesinin ortaya çıktığını söyleyen Özbek, "Türkiye`nin birçok bölgesinden müşterim var. Benden kaba hayvan yemi alırlar. Genellikle yonca gönderirim. Ancak son zamanlarda saman fiyatlarının artması üzerine bunların sıkıntıya düştüğünü gördüm. Gelen talep üzerine mısır sapından hayvan yemi yapmaya başladım. Denemelerimden olumlu sonuçlar almaya başladım. Şimdi başta Kayseri, Malatya ve Isparta`ya mısır sapı balyası gönderiyorum. Hayvan üreticileri de gayet memnun. Fiyatı da uygun. Ayrıca çiftçilerimiz de para kazanıyor. Birçok arkadaşım mısır sapını yakmak yerine hayvan yemi yapmaya başladı."

Türkiye`de mısır üretiminin önemli düzeyde olduğunu ve hasattan sonra mısır sapının yakıldığını belirten Ateş, yaptığı çalışmanın ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

Makine kullanarak organize bir şekilde Türkiye’de ilk kez ticari ürüne dönüştürülen mısır sapı hayvancılık sektörü için kurtarıcı olur mu, yaygın üretimi sağlanır mı bunu zaman gösterecek. Ancak görünen o ki ekonomik sıkıntılar, zorlu koşullar Türk üreticisinin girişimci ruhunu kamçılıyor!

 

 

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.