tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Olaylar
  • Suriye ile gerginlik Rusya’nın üzüm tercihini nasıl etkiler?

5.7.2012 09:58:12

Suriye ile gerginlik Rusya’nın üzüm tercihini nasıl etkiler?

Arap Baharı’yla birlikte Suriye ile sekteye uğrayan tarımsal ihracatımız birkaç aydır istikrar yakalamıştı. Türkiye ile Suriye arasında yaşanan son krizle birlikte ihracat yine risk altında. Üstelik bu sefer ihracat krizine Rusya’nın da katılması gündemde.

Denizli Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği (DEMESKO) Başkanı Halil Öztürk, Suriye ile yaşanan krizin tarım ihracatını olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulundu.

DEMESKO Başkanı Halil Öztürk, "Hepinizin bildiği gibi Suriye ile ülkemiz arasında kriz yaşanıyor. Özellikle uçağımızın Suriye tarafından düşürülmesi, krizi daha da tırmandırdı. Suriye'nin ise en büyük destekçisi Rusya. Krizin sıcak çatışmaya dönüşmesi durumunda dolayısıyla Rusya ile ülkemiz arasında da kriz yaşanacak gibi görünüyor" dedi.

Denizli'de üretilen üzümlerin yüzde 80'inin Rusya'ya ihraç edildiğini hatırlatan Öztürk, "İlimizin üzüm deposu olan Buldan'a bağlı Yenicekent, Çal ve Bekilli'de üretilen üzümlerin yüzde 80'inin alıcı Rusya. Bu ülke ile yaşanabilecek kriz üzüm üreticisini resmen çökertir ve üzümler çöpe gider. Bunun için çok dikkatli olunmalı lazım" diye konuştu.

Üreticinin önümüzdeki dönemde yaşanabilecek krize karşı hazırlıklı olması gerektiğini kaydeden Öztürk, "Hükümetimiz bir takım kararlar alırken çok dikkatli olmalı. Ülkeyi yönetenler, üreticilerimizin yeni pazar arayışında destek olmalı. Şunu da belirtmem lazım. Yaşanabilecek kriz, sadece üzümü değil, Rusya'ya ihraç ettiğimiz elma, karpuz ve nar gibi ürünleri de olumsuz etkileyebilir" ifadelerini kullandı.

Son haftalarda gündeme oturan Türkiye ile Suriye arasındaki politik ve askeri gerginlik ticari anlamda da iki ülke arasındaki köprülerin atılmasına yol açacak mı merak ediliyor. Tarımsal ihracatta Türkiye’nin önemli ihracat kapılarından biri olan Rusya’nın ise Türkiye-Suriye arasındaki gerilik nedeni ile Türk üzümünden vazgeçip geçmeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.