tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.6.2012 11:18:19

Hektaş'tan Buğdaya Yeşil Kalkan

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üretim tesisi ve bölge müdürlükleriyle Türkiye tarım sektörünün en önemli girdi sağlayıcılarından biri olan Hektaş, “Tarımın Doktoru’’ sloganıyla bitki ve hayvan sağlığına yönelik ürünleriyle çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmaların bir sonucu olan Altis®Premier adlı yeni fungusit ürün hububatta pas, septoria, külleme hastalıklarına karşı etkili oluyor. Farklı etki mekanizmasına sahip iki etken maddenin dengeli karışımından oluşan Altis®Premier’in translaminar etkiye de sahip sistemik bir koruyucu olduğu belirtiliyor.

“Aslında bu pazara yönelik hali hazırda birkaç ürünümüz vardı. Ama biz farklı, yeni bir şey yapmak istedik ve Altis®Premier üzerine 2-3 sene önce çalışmaya başladık” diyen Hektaş Bitki Koruma Pazarlama ve Geliştirme Müdürü M. Agâh Vuruşkan, şöyle konuşuyor: “Altis®Premier’in formülasyonu tamamen Hektaş tarafından bir Ar-Ge çalışması olarak geliştirildi Hektaş formülasyon teknolojileri konusunda Avrupa ve Dünya’daki belli başlı firmalarla aynı düzeyde. Altis® Premier hastalıkları kontrol etmenin yanı sıra klorofil sentezini teşvik ederek bitkiyi genç tutuyor, yaşlanmayı erteliyor, hububatın daha uzun süre başak doldurmasını, dolayısıyla verim ve kalitenin de artmasını sağlıyor.”

Vuruşkan’ın Altis®Premier’de uygulama zamanı açısından dikkat çektiği temel nokta, uygulamanın hastalık belirtilerinin görülmeye başladığı ve iklim koşullarının hastalık gelişmesine müsait olduğu dönemde ilaçlama yapılması gerekliliği. Hububatın dönemi açısından ise verimi etkileyen bayrak yaprak oluşum döneminde mutlaka bir uygulama öngörülüyor.

Vuruşkan, Hektaş'ın yaptığı yeni yatırımlardan da bahsediyor. Üreticiye sunulan teknolojik ürünleri artırmak adında ‘’Tübitak Teknoloji ve Yenilik Destek Programı’’ kapsamında desteklenen üretim proses geliştirme yatırımlarını sürdürmeye devam ettiklerini, özellikle formülasyon teknolojileri konusunda aşama kaydettiklerini belirten Vuruşkan, gelecekte üretim tesisleri ve teknolojilerini ilerletmeye yönelik yatırımlar yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.