tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.5.2012 10:03:48

Reçete yazmak için sınav şart

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca yayınlanan yeni Yönetmelik’e göre Reçete Yazma Yetki Belgesi almayan kişiler bitki korum ürünleri için reçete yazamayacak. Söz konusu belge ise yapılacak sınavla verilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "Bitki Koruma Ürünlerinin Reçeteli Satış Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i 30 Mayıs’da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Gıda, Tarım ve Havyacılık Bakanlığı'ndan Reçete Yazma Yetki Belgesi almayan kişiler; teşhis, kimyasal mücadele ve diğer mücadele yöntemleri tavsiye edilerek bitki koruma ürününün ismi, dozu ve miktarı ile gerektiğinde uygulamaya hazırlama ve kullanım şeklini belirten, tarihli ve imzalı bitki koruma ürünü reçetesi yazamayacak.

Reçete Yazma Yetki Belgesi almak isteyen gerekli şartları taşıyan kişiler için Bakanlıkça veya Bakanlıkça uygun görülen kuruluşlarca merkezi sınav yapılacak. Sınav tarihi ve sayısı her yıl ihtiyaca göre belirlenecek ve Bakanlık tarafından il müdürlüğü aracılığı ile en az üç ay önce ilan edilecek. Sınav için müracaatlar, sınavın yapılacağı tarihten en az 45 gün önce il müdürlüğüne yapılacak. İl müdürlüğü bu müracaatları 15 gün içerisinde Bakanlığa bildirecek. Yapılan sınav sonucunda 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılacak. Yetki belgesi almaya hak kazanan kişiler tarafından Reçete Yazma Yetki Belgesi almak için yapılacak başvurular, bulundukları ilin il müdürlüğüne yapılacak.

Bitki koruma ürünlerinin doğru kullanımı konusu tarım sektörünün yaygın sorunlarından biri. Bakanlık’ça yayınlanan yeni Yönetmelik, bu ürünlerin doğru dozda ve şekilde üreticilere sunulmasına olanak verecek. Ancak Yönetmelik’in uygulama aşaması beraberinde bir takım soruları da gündeme getiriyor? Türkiye’de tarım kimyasalları sektöründe faaliyet yürüten yaklaşık 6 bin tane firma olduğu göz önünde bulundurulursa, reçete yazmaya yetkin uzmanların belirleneceği sınavların zamanla ÖSYS ve KPSS sınavları kadar talep görüp görmeyeceği merak ediliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.