tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.5.2012 11:09:11

2012 tarım destekleri açıklandı

Bakanlar Kurulu'nun, 2012 yılında yapacağı tarımsal desteklemelere ilişkin karar açıklanarak 7 Mayıs tarihinde Resmi Gazete'de yayınlandı. 1 Ocak tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe giren karara göre, 2012 Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi'ne dahil olan üreticilere alan bazlı olarak mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılacak.

Karar; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenecek büyüklükte ve Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı tarım arazilerinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için yetkili laboratuarlarda toprak analizi yaptırmasını zorunlu kılıyor. Belirlenecek büyüklüğün altındaki tarım arazileri için ise toprak analizi şartı aranmayacak.

Geçen yıl hububat ve yem bitkileri için dekar başına verilen 3,75 liralık mazot desteğinin 4 liraya ve 4,75 liralık gübre desteğinin 5 liraya çıkaran kararda, bu desteklere ek olarak; 2012 Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi'ne dahil olan üreticilere dekar başına 2,5 lira toprak analizi desteği verileceği belirtildi. Yetkililer; özlük, ürün, arazi bilgileri Çiftçi Kayıt Sistemi'nde kayıtlı olan ve belirtilen alanlarda yer alan gerçek ve tüzel kişi üreticilerin desteklemelerden yararlanacağını vurguladı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.