tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.5.2012 11:09:11

2012 tarım destekleri açıklandı

Bakanlar Kurulu'nun, 2012 yılında yapacağı tarımsal desteklemelere ilişkin karar açıklanarak 7 Mayıs tarihinde Resmi Gazete'de yayınlandı. 1 Ocak tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe giren karara göre, 2012 Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi'ne dahil olan üreticilere alan bazlı olarak mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılacak.

Karar; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenecek büyüklükte ve Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı tarım arazilerinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için yetkili laboratuarlarda toprak analizi yaptırmasını zorunlu kılıyor. Belirlenecek büyüklüğün altındaki tarım arazileri için ise toprak analizi şartı aranmayacak.

Geçen yıl hububat ve yem bitkileri için dekar başına verilen 3,75 liralık mazot desteğinin 4 liraya ve 4,75 liralık gübre desteğinin 5 liraya çıkaran kararda, bu desteklere ek olarak; 2012 Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi'ne dahil olan üreticilere dekar başına 2,5 lira toprak analizi desteği verileceği belirtildi. Yetkililer; özlük, ürün, arazi bilgileri Çiftçi Kayıt Sistemi'nde kayıtlı olan ve belirtilen alanlarda yer alan gerçek ve tüzel kişi üreticilerin desteklemelerden yararlanacağını vurguladı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Türkiye ve dünyadaki biyoçeşitliliğe ayıran Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, Kasım ayında da yine dopdolu içeriğiyle okurlarıyla buluştu.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.