tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.3.2020

Akdeniz’de üretime fırtına ve hortum darbesi

Akdeniz’de üretime fırtına ve hortum darbesi

Zorlu hava şartlarının yaşandığı Antalya ve Mersin’de şiddetli fırtına ve hortum sera alanlarına ve ürünlere zarar verdi.

Ülke genelinde erken gelen bahar yerini soğuk ve yağışlı havaya bırakırken, zorlu hava koşulları örtü altı ve açık arazilerde tarım alanlarında hasara yol açmaya başladı. Akdeniz’de etkili olan fırtına, yağış ve hortum afeti Antalya ve Mersin’i etkilerken, iç kesimler ise kar ve zirai don riski altına girdi.

Antalya’nın muz üretimi ve tropikal meyve bahçeleriyle özdeşleşen Gazipaşa ilçesinde dün gece başlayan sağanak yağışa kuzey yönden fırtına şeklinde esen rüzgar eklenince sera alanları zarar gördü. Aydıncık, Beyobası ve Çelıpınar mahallelerinde plastik örtüleri yırtılan seralarda sezonun ikinci ekimleri olan ürünlerde kayıplar yaşandı.

Hortum seraları yerinden söktü

Kaş ilçesinde de durum Antalya’nın doğusuna benzer durumda. Fırtınanın yanı sıra Doğantaş ve Çat yöresinde oluşan hortum sera örtülerine zarar verirken üreticiler bir seranın da yerinden sökülmesine tanık oldu. Kaş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ise bölgede toplam 15 üreticinin 30 dekarlık sera alanının zarar gördüğünü açıkladı.

akdeniz-de-uretime-firtina-ve-hortum-darbesi2.jpg

Fırtına kuzeye doğru yayılacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde yapılan açıklamalar, şiddetli yağış ve fırtınanın önümüzdeki günlerde Akdeniz’in yanı sıra Ege’nin kıyı kesimleri ve Marmara’nın batısına doğru ilerleyeceğini gösteriyor. İç ve batı kesimlerde 4-12 derece azalacak olan sıcaklıklarla birlikte Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneybatısında kuvvetli veya karla karışık yağmur bekleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.