tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.3.2020

Tarım arazilerini zorlu bir hafta bekliyor

Tarım arazilerini zorlu bir hafta bekliyor

Hava sıcaklıklarındaki ani düşüşle birlikte çoğu bölgede zirai don riskine karşı üreticilerin önlem alması gerekiyor.

Koronavirüs yaşamın tüm alanlarıyla birlikte tarımın da gündeminin başköşesine oturdu. Salgın ihtimaline karşı alınan önlemlerle birlikte tarım sektöründe de pek çok etkinlik ertelense ya da iptal edilse de bitkisel üretim hız kesmeden sürüyor.

Ancak uzunca bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden ve adeta erken bahar havası yaşatan sıcaklıklar bugün itibariyle hızlı bir düşüş eğilimine giriyor. Erik ve badem ağaçlarının erken çiçek açmaya başladığı şu günlerde yurdun önemli bir bölümünde hava sıcaklıkları dramatik bir şekilde düşecek.

Meteoroloji’den kar ve don uyarısı

Önümüzdeki haftaya dair hava tahminlerindeki güncellemeler Trakya’dan İç Anadolu’nun güneyine kadar pek çok bölgede tarım arazilerinin zorlu bir hafta geçireceğini gösteriyor. Yarından itibaren ülke genelinde soğuk ve yağışlı sistemin etkili olacağını duyuran Meteoroloji Genel Müdürlüğü, zirai dona karşı acil uyarıda bulundu.

tarim-arazilerini-zorlu-bir-hafta-bekliyor1.jpg

Salı ve Çarşamba gününe dikkat

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre Pazartesi gününden Cuma gününün sabah saatlerine kadar Trakya, Marmara’nın doğusunun yüksek kesimleri, İç Karadeniz, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu bölgelerinde üreticilerin zirai dona karşı dikkatli olması gerekiyor.

Yağmur şeklinde başlayacak yağışların Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun güneydoğusunda kuvvetli ve yer yer kar yağışına dönecek şekilde etkili olacağı belirtilirken, özelikle Salı ve Çarşamba günleri aralıklarla yaşanacak kar yağışlarının don riskini arttıracağına dikkat çekiliyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.