tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.3.2020

Tarım arazilerini zorlu bir hafta bekliyor

Tarım arazilerini zorlu bir hafta bekliyor

Hava sıcaklıklarındaki ani düşüşle birlikte çoğu bölgede zirai don riskine karşı üreticilerin önlem alması gerekiyor.

Koronavirüs yaşamın tüm alanlarıyla birlikte tarımın da gündeminin başköşesine oturdu. Salgın ihtimaline karşı alınan önlemlerle birlikte tarım sektöründe de pek çok etkinlik ertelense ya da iptal edilse de bitkisel üretim hız kesmeden sürüyor.

Ancak uzunca bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden ve adeta erken bahar havası yaşatan sıcaklıklar bugün itibariyle hızlı bir düşüş eğilimine giriyor. Erik ve badem ağaçlarının erken çiçek açmaya başladığı şu günlerde yurdun önemli bir bölümünde hava sıcaklıkları dramatik bir şekilde düşecek.

Meteoroloji’den kar ve don uyarısı

Önümüzdeki haftaya dair hava tahminlerindeki güncellemeler Trakya’dan İç Anadolu’nun güneyine kadar pek çok bölgede tarım arazilerinin zorlu bir hafta geçireceğini gösteriyor. Yarından itibaren ülke genelinde soğuk ve yağışlı sistemin etkili olacağını duyuran Meteoroloji Genel Müdürlüğü, zirai dona karşı acil uyarıda bulundu.

tarim-arazilerini-zorlu-bir-hafta-bekliyor1.jpg

Salı ve Çarşamba gününe dikkat

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre Pazartesi gününden Cuma gününün sabah saatlerine kadar Trakya, Marmara’nın doğusunun yüksek kesimleri, İç Karadeniz, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu bölgelerinde üreticilerin zirai dona karşı dikkatli olması gerekiyor.

Yağmur şeklinde başlayacak yağışların Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun güneydoğusunda kuvvetli ve yer yer kar yağışına dönecek şekilde etkili olacağı belirtilirken, özelikle Salı ve Çarşamba günleri aralıklarla yaşanacak kar yağışlarının don riskini arttıracağına dikkat çekiliyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.