tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.12.2019

Elde kalan ürünleri belediye satın alacak

Elde kalan ürünleri belediye satın alacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi bakliyat üreticilerinin ellerinde kalan ürünleri satın alarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıtma kararı aldı.

Hasadı süren bakliyat ürünlerinde kimi bölgelerde üreticiler fiyatların düşüklüğü ve ürünlerin değerinde alıcı bulamamaktan mustarip. Tıpkı bu yıl patateste olduğu gibi depolarda bekletilmek zorunda kalan ürünlerin değerlendirilmesi için Ankara Büyükşehir Belediyesi yeni bir uygulamaya imza atıyor.

Buna göre Ankara’nın ilçelerinde soğan, nohut, mercimek ve pirinç başta olmak üzere üreticilerin elinde kalan tarla bitkileri Belediye tarafından satın alınacak. Ziraat odaları, üretici birlikleri ve tarım kooperatifleri aracılığıyla yapılacak alımlarla hem ürünlerin pazara ulaşması hem de üreticiler için kazanca dönüşmesi hedefleniyor.

30 bin aileye ücretsiz dağıtılacak

Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın ortaklığında başlatılan projede ilk adım soğanda atılıyor. Buna göre üreticiden 20’şer kilogramlık çuvallar halinde satın alınacak soğanlar sosyal yardım almakta olan 30 bin aileye ücretsiz olarak dağıtılacak.

elde-kalan-urunleri-belediye-satin-alacak1.jpg

Toptancılar aracılığıyla yapılan satışların yerine üreticiden doğrudan alım yapılacak proje kapsamında bazı ürünlerin direkt olarak Belediye tarafından da alınabileceği açıklandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı duyuruda üreticilere ve ilde görevli mahalle muhtarlarına elde kalan mevcut ürünlerin listesinin ulaştırılması talep ediliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.