tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.8.2019

Kooperatiflere zirai bayi yetkisi geliyor

Kooperatiflere zirai bayi yetkisi geliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelik taslağı, bitki koruma ürünlerinin satışında kooperatiflerin de yetkili olmasını öngörüyor.

 Bitki koruma ürünlerinin satışı ve depolanmasına dair yönetmelik değişikliği geliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kamu görüşüne sunulan taslağa göre, tarım kooperatifleri de “bayi” tanımı kapsamına alınacak.

Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı adıyla Gıda ve Kontrol Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan değişikliklere dair 2 Eylül tarihine kadar görüş bildirmek mümkün olacak.

Tuzak ve feromonlar da yasa kapsamında

Pestisit satış ve depolanmasında yetkili kuruluşlar arasına kooperatiflerin de eklendiği taslakta, bayi tanımı “Bitki koruma ürünlerini perakende satan, izin belgesi sahibi gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurumları ve kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlar, birlikler ve kooperatifleri” olarak değiştirildi.

Ayrıca mevcut yönetmeliğin “Bitki koruma ürünü kapsamında ruhsata tabi olan biyolojik mücadele etmenleri” tanımına “tuzak ve feromonlar” da eklenerek, bu ürünlerin üreticilere satışının ruhsat sahibi firma ve bitki koruma ürünleri toptancıları tarafından yapılabileceği belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.