tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.4.2019

Anaokulu öğrencileri tarımla tanışıyor

Anaokulu öğrencileri tarımla tanışıyor

Afyonkarahisar’da bir anaokuluna kurulan “Tarım Atölyesi”nde küçük öğrenciler bitkilerin gelişimini hem yakından izliyor hem de üretime dahil oluyor.

Son birkaç yıldır özellikle ortaöğretim okullarında öğretmenler ve öğrencilerin işbirliğinde tarım odaklı projeler yaygınlaşıyor. Gençleri bitkisel üretim pratikleriyle buluşturan bu ilham verici girişimler tarlasera.com sayfalarında da sıkça kendine yer buluyor.

Ancak görülüyor ki tarım sevgisi artık ilk ve ortaöğretimden anaokullarına kadar yayılmaya başladı! Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde bulunan Şehit Ahmet Yunak Anaokulu’nun çatısına kurulan 30 metrekarelik sera alanı Tarım Atölyesi adıyla öğrencilerin hizmetine girdi.

Gözlem becerileri gelişiyor

Yaklaşık 100 öğrenci kapasiteli anaokulunda 1,5 bir aylık bir çalışmanın ürünü olarak hayat bulan atölyede domates, salatalık, marul, maydonoz, çilek gibi ürünler yetiştiriliyor. Haftanın dört günü atölyeyi ziyaret eden çocuklar, günlük yaşamlarından tanıdıkları bu ürünlerin üretim süreçlerine tanık oluyor.

Ancak burada faaliyet yalnızca gözlem yapmaktan ibaret değil. Bitkilerin sulama ve bakımına da aktif katılım gösteren öğrenciler böylece tarım yapmanın keyfini, hem de kolektif bir ortamda henüz küçük yaşta tatmış oluyor. Üstelik üretilen ürünleri sabah kahvaltıda da tüketerek emeklerinin karşılığını alıyor!

Kahvaltı çoktan hazır!

Bitkilerin yetişmesini yerinde gören çocukların gözlem yapma becerilerinin geliştiğini söyleyen Okul Müdürü Selçuk Altıntaş, “En büyük amacımız çocuklarımızın tarımı yaparak ve görerek öğrenmeleriydi. Ayrıca ürünlerimiz organik ve ilaçsız oldukları için çocuklarımıza güvenli bir şekilde yedirebiliyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.