tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.1.2019

Mısırı bu kez kuraklık değil yağış vurdu

Mısırı bu kez kuraklık değil yağış vurdu

Mardin’de geçtiğimiz yıl son 44 yılın en kurak kış mevsimiyle boğuşan mısır tarlaları bu yıl ise sağanak yağışlar nedeniyle ürün kaybıyla karşı karşıya.

Mısır tarımının yükselişinde büyük payı bulunan Mardin’de ikinci ürün ekimler son 2 aydır yaşanan sağanak yağışlardan olumsuz etkilendi. Kızıltepe’de dalından koparak çürümeye başlayan mısırların yaklaşık yüzde 90’ı tarlada kaldı.

Bundan 1 yıl önce son 44 yılın en düşük yağış oranına sahip kış mevsimini geçiren Kızıltepe’de hem ikinci ürün mısırda kuraklık nedeniyle verim düşüklüğü yaşanırken, ekili buğday tohumları ise çürüyerek üreticiyi zor durumda bırakmıştı. Bu yıl ise bölgede bu senaryonun adeta tam tersi yaşanıyor.

Buğday ekimi bu yıl yapılamayacak

Bu sezon 900 bin dönümde ikinci ürün mısır ekilen Kızıltepe ovasında yağışların erken başlaması ve yoğunluğu pek çok arazide mahsullere zarar verdi. Sağanak nedeniyle dalları kırılan mısırlar çürümeye başlarken, yere düşen mısırları ise üreticiler kendi çabalarıyla toplayarak kurtarmaya çalışıyor. “2 aydan beri aşırı yağış hiç durmadığından dolayı biçemediğimiz mısırlar küflenmeye başladı” diyen Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, her yıl bu dönem yapılan buğday ekiminin ise bu yıl yapılmayacağını söylüyor.

TMO’nun kararı üreticiyi zor durumda bıraktı

İl genelinde yaklaşık 7 bin üreticinin zor bir dönem geçirdiğini dile getiren Erbeyi, “TMO’nun 400 bin mısırı biçim mevsiminde piyasaya sürmesi, üreticiyi mısırı maliyetinin altında satmaya zorladı” diyerek üreticilere satışta acele etmemelerini söylerken, üreticilerin elektrik borçlarının ise Şubat ayına kadar ertelenmesini talep ettiklerini belirtiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım artık seçim meydanlarına hiç olmadığı kadar çok yansıyor. Öyle ki, İstanbul için yarışan adayların bile vaatlerinde tarım var!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera bu ay Kapak Konusunda mikrofonu tarımın esas aktörlerine uzattı ve sebze-meyve fiyatlarındaki artışın altında yatan gerçek nedenleri inceledi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.