tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.1.2019

Mısırı bu kez kuraklık değil yağış vurdu

Mısırı bu kez kuraklık değil yağış vurdu

Mardin’de geçtiğimiz yıl son 44 yılın en kurak kış mevsimiyle boğuşan mısır tarlaları bu yıl ise sağanak yağışlar nedeniyle ürün kaybıyla karşı karşıya.

Mısır tarımının yükselişinde büyük payı bulunan Mardin’de ikinci ürün ekimler son 2 aydır yaşanan sağanak yağışlardan olumsuz etkilendi. Kızıltepe’de dalından koparak çürümeye başlayan mısırların yaklaşık yüzde 90’ı tarlada kaldı.

Bundan 1 yıl önce son 44 yılın en düşük yağış oranına sahip kış mevsimini geçiren Kızıltepe’de hem ikinci ürün mısırda kuraklık nedeniyle verim düşüklüğü yaşanırken, ekili buğday tohumları ise çürüyerek üreticiyi zor durumda bırakmıştı. Bu yıl ise bölgede bu senaryonun adeta tam tersi yaşanıyor.

Buğday ekimi bu yıl yapılamayacak

Bu sezon 900 bin dönümde ikinci ürün mısır ekilen Kızıltepe ovasında yağışların erken başlaması ve yoğunluğu pek çok arazide mahsullere zarar verdi. Sağanak nedeniyle dalları kırılan mısırlar çürümeye başlarken, yere düşen mısırları ise üreticiler kendi çabalarıyla toplayarak kurtarmaya çalışıyor. “2 aydan beri aşırı yağış hiç durmadığından dolayı biçemediğimiz mısırlar küflenmeye başladı” diyen Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, her yıl bu dönem yapılan buğday ekiminin ise bu yıl yapılmayacağını söylüyor.

TMO’nun kararı üreticiyi zor durumda bıraktı

İl genelinde yaklaşık 7 bin üreticinin zor bir dönem geçirdiğini dile getiren Erbeyi, “TMO’nun 400 bin mısırı biçim mevsiminde piyasaya sürmesi, üreticiyi mısırı maliyetinin altında satmaya zorladı” diyerek üreticilere satışta acele etmemelerini söylerken, üreticilerin elektrik borçlarının ise Şubat ayına kadar ertelenmesini talep ettiklerini belirtiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.