tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.1.2019

Mısırı bu kez kuraklık değil yağış vurdu

Mısırı bu kez kuraklık değil yağış vurdu

Mardin’de geçtiğimiz yıl son 44 yılın en kurak kış mevsimiyle boğuşan mısır tarlaları bu yıl ise sağanak yağışlar nedeniyle ürün kaybıyla karşı karşıya.

Mısır tarımının yükselişinde büyük payı bulunan Mardin’de ikinci ürün ekimler son 2 aydır yaşanan sağanak yağışlardan olumsuz etkilendi. Kızıltepe’de dalından koparak çürümeye başlayan mısırların yaklaşık yüzde 90’ı tarlada kaldı.

Bundan 1 yıl önce son 44 yılın en düşük yağış oranına sahip kış mevsimini geçiren Kızıltepe’de hem ikinci ürün mısırda kuraklık nedeniyle verim düşüklüğü yaşanırken, ekili buğday tohumları ise çürüyerek üreticiyi zor durumda bırakmıştı. Bu yıl ise bölgede bu senaryonun adeta tam tersi yaşanıyor.

Buğday ekimi bu yıl yapılamayacak

Bu sezon 900 bin dönümde ikinci ürün mısır ekilen Kızıltepe ovasında yağışların erken başlaması ve yoğunluğu pek çok arazide mahsullere zarar verdi. Sağanak nedeniyle dalları kırılan mısırlar çürümeye başlarken, yere düşen mısırları ise üreticiler kendi çabalarıyla toplayarak kurtarmaya çalışıyor. “2 aydan beri aşırı yağış hiç durmadığından dolayı biçemediğimiz mısırlar küflenmeye başladı” diyen Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, her yıl bu dönem yapılan buğday ekiminin ise bu yıl yapılmayacağını söylüyor.

TMO’nun kararı üreticiyi zor durumda bıraktı

İl genelinde yaklaşık 7 bin üreticinin zor bir dönem geçirdiğini dile getiren Erbeyi, “TMO’nun 400 bin mısırı biçim mevsiminde piyasaya sürmesi, üreticiyi mısırı maliyetinin altında satmaya zorladı” diyerek üreticilere satışta acele etmemelerini söylerken, üreticilerin elektrik borçlarının ise Şubat ayına kadar ertelenmesini talep ettiklerini belirtiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.