tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.9.2018

Yerli ve topraksız!

Yerli ve topraksız!

Türkiye’nin topraksız ortamda yetişen ilk yerli patates çeşitleri Niğde Patates Araştırma Enstitüsü’nde geliştirildi.

tarlasera’nın Eylül sayısında kapsamlı olarak ele alınan aeroponik tarım sistemlerinin örnekleri Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Niğde Patates Araştırma Enstitüsü’nde topraksız ortamda yetiştirilen 8 yeni patates çeşidine yakında 4 adet çeşit daha eklenecek.

Türkiye’de ilk kez devlet eliyle patates çeşidi üretilen aeroponik sistemler bitkinin gelişimi için avantajlı bir ortam sağlıyor. Enstitü Müdürü Uğur Pırlak İspanya, İran, Peru, Hindistan, Güney Kore ve Çin gibi farklı ülkelerde patates tarımında uygulanan bu sistemin Türkiye’de yaygınlaşması için çalıştıklarını dile getiriyor.

Hedef tohumluk maliyetlerini düşürmek

Geleneksel yöntemlerle fide başına 5-6 adet mini yumru elde edilirken aeroponik sistemlerde bu sayının 100-150 mini yumruya kadar çıktığı bilgisini veren Pırlak, “Elde edilen mini yumrular açık arazide 3-4 yıl çoğaltıldıktan sonra yüksek kalitede tohumluk olarak kullanıma hazır hale geliyor. Böylece yüksek kalitede tohumluk patates ihtiyacının da karşılanması mümkün olacak” diyor.

4 yeni çeşidin de tescil edilmesiyle birlikte topraksız üretilen yerli patates çeşitlerinin sayısının 12’ye çıkacağını söyleyen Pırlak, bu üretim tekniğiyle birlikte tohumluk maliyetlerini de düşürmeyi hedeflediklerini vurguluyor. “Bu sayede ileride daha fazla sayıda ve daha ucuz şekilde üretilen yerli çeşidimizi üreticilerimizle buluşturacağız” diye konuşuyor.   


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.