tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.7.2017

Yeni bakandan tarım destekleri açıklaması

Yeni bakandan tarım destekleri açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, üretici desteklerinde yeni bir düzenleme için çalıştıklarını söyledi.

Yeni kabinede Faruk Çelik’in yerine göreve başlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan üretici desteklerine dair açıklama geldi. Fakıbaba yeni bir tarımsal destekleme modeli üzerine çalışıldığını dile getirdi.

Yeni dönemde öncelikli olarak tarım destekleri konusuna yoğunlaştıklarını belirten Fakıbaba, “Yeni bir destekleme modeli çıkacak. Bu modelde üretici de tüketici de rahatlayacak. Bu konuda kapsamlı bir çalışma yapılıyor” şeklinde konuştu.

Yeni üretim planlaması geliyor

Şanlıurfa’da düzenlenen Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı’nda söz alan Fakıbaba, geçtiğimiz yıl benimsenen havza bazlı destekleme modeline uygun olarak yeni bir bitkisel üretim planlaması yapılacağına vurgu yaptı. Destekler kapsamında yılda 2 kez ödeme yapılacağını hatırlatan Fakıbaba, “Tarımda bürokrasi azalacak. Üreticimizi tefeciye muhtaç etmeyeceğiz” dedi.

İki buçuk yıl sürecek

Bakanlıkta bu doğrultuda yeni bir yol haritası hazırlayacaklarını belirten Fakıbaba, tarım sektörünün sorunlarına yüz yüze görüşmelerle çözüm arayacaklarını dile getirirken, “Bu süreç en az 2,5 yıl alabilecek bir süreç” diye konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.