tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.1.2017

Amasya'da soğan elektriğe dönüşecek

amasya-da-sogan-elektrige-donusecek.jpg

Amasya-Suluova’da temeli atılan biyoyakıt santrali, depolarda kalan soğanlardan elektrik enerjisi üretecek.

Üretim fazlası gibi nedenlerle depolarda bekletilen ve atık durumuna gelen soğanlar potansiyel bir enerji kaynağı. Amasya’nın Suluova ilçesinde temeli atılan biyoyakıt üretim tesisi bu potansiyeli değerlendirmeye hazırlanıyor.

600 bin ton soğan işlenecek

Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi’nde özel bir firma tarafından 27 milyon Euro’luk bir bütçeyle başlatılan projenin ilk etabı bir yıl içinde tamamlanacak. Tesis faaliyete geçtiğinde ise 600 bin ton atık soğanı elektrik enerjisine dönüştürecek.

Kırmızı altının ikinci başkenti

Yılda 275 bin tonluk üretimiyle Amasya ili Ankara’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci kuru soğan üretim merkezi. Suluova’nın bu üretimdeki payı ise 100 bin ton civarında. Bölge ekonomisinde başat rol oynayan kuru soğan “kırmızı altın” olarak adlandırılıyor.

Atıklardan artı değer yaratılacak

Ancak soğanda fiyatların düşük olduğu yıllarda ürünler uzun süre depolarda bekletiliyor. Depolarda çürümek durumunda kalan soğanlar ise dere yataklarına ya da arazilere dökülüyor.

Soğanın bölge için vazgeçilmez olduğunu söyleyen Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, “Üreticinin kilosunu 1 TL’ye sattığı dönemler de oldu. Ancak dökmek zorunda kalsa bile üretmekten vazgeçemez” diyerek tesisin üreticiler için artı değer yaratacağını vurguluyor.

Biyoyakıt çalışmaları geçmişe uzanıyor

Türkiye’de biyoyakıt üretimine dair ilk çalışmalar Atatürk’ün teşvikiyle 1934 yılında başlatılsa da ilerleyen yıllarda projeler rafa kaldırılmıştı. 2001 yılında yeniden başlayan çalışmalarla ise biyoetanol üretimine ağırlık verilmiş durumda.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.