tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2015-10-28 08:52:03

Tropikal papaya Silifke’yi sevdi

Silifke’de dünyanın en faydalı meyvelerinden biri olarak kabul edilen, gen merkezi Güney Meksika ve Orta Amerika olan papaya meyvesi üretiliyor. Üzeyir Yüce isimli üretici tarafından 3,5 dönümlük kapalı sera içerisinde 1,5 yıldır papaya üretimi yapılıyor. Papaya ağaçlarının meyveleri 100 gram ile 1,5 kilogram arasında değişebiliyor. A ve C vitaminleri açısından zengin olan, şeker hastalığında şekeri dengelediği bilinen ve bu yüzden Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tüketilen meyve, Türkiye’de henüz çok fazla bilinmiyor. Papaya meyvesiyle bir televizyon programını izlerken tanışan Yüce, 1,5 yıl önce tropikal meyve yetiştirme hobisine papaya meyvesini de ekleyerek üretime başladı. Türkiye’de meyvenin yetiştirilebileceğini düşünen Yüce, meyve tohumlarını Hollanda’dan getirterek ilk denemesini açık alanda 5-6 bölgede yaptı. Fakat ağaç meyveye oturduğu süreçte kuruduğu için daha sonraki denemesini kapalı serada yaptığında meyveden verim almayı başardı. Sürekli hasat edilebilen meyve 500 papaya ağacının olduğunu ve sağlıklı meyveler yetiştirdiklerini dile getiren Yüce, meyveleri yetiştirirken sadece su verdiklerini bunun dışında kimyasal madde, gübre ve ilaç kullanmadıklarını, sadece meyvenin görüntüsünün daha güzel olması amacıyla organik potasyum kullandıklarını dile getiriyor. Bitkide yılın her ayında çiçek ve meyve olmasından dolayı sürekli hasat edilebilen papaya meyvesi, henüz çok az kişi tarafından tanındığı için pazar sorunu yaşıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.