tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2015-10-19 08:01:13

Tarım alanları feda ediliyor

TEMA Vakfı, Türkiye‘deki tarım arazilerinin ve mera ormanlarının yok olması ile birlikte nüfusun ihtiyacı olan gıda ve enerji kaynaklarının gitgide tehlikeye girdiğini açıkladı. Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar,13 yılda 2,4 milyon hektar tarım arazisinin kaybedildiğini belirterek,”Verimli tarım alanları büyüme odaklı ekonomik politikalara feda ediliyor” açıklamasında bulundu. 1920‘lerin başında arazilerin yüzde 56‘sını oluşturan meraların oranı bugün yüzde 19‘a geriledi. Mevcut meraların yüzde 70‘inde de bitki örtüsü zayıf ve verimsiz. Diğer yandan, toprağı koruyan, erozyonu engelleyen, su üretimini sağlayan orman alanların son yıllarda hızlı bir şekilde yok olması tehlikesine dikkatler çevrildi. Karapınar, Türkiye’de 2020 yılına kadar nüfusun 5 milyon artacağını ve bu artışla birlikte 1 milyon ton yükselmesiyle yaklaşık 535 bin futbol sahası kadar (400 bin hektar) daha tarım alanına ihtiyaç duyulacağını kaydetti. Yoksullukla ve açlıkla mücadele için ekonomik büyümenin yetersiz olması ile birlikte özellikle kırsal alanlardaki nüfusun geçim kaynaklarının geliştirilmesi ve gelirlerinin iyileştirilmesinin gerektiği vurgulandı. Gıda güvenliğini sağlamak adına yapılması gerekenlerin öncelikle üreticilerin ve orman köylülerinin araziye, suya, yatırım desteklerine, eğitim ve sağlık olanaklarına erişiminin sağlanması olduğunu ve bu erişim ile birlikte yoksulluk ve açlıkla mücadelede başarılı olunacağının altı çizildi. Mersin-Adana-İskenderun hattında 16 yeni kömürlü termik santral, Çanakkale’de 12 yeni kömürlü termik santral yatırımı planı ile tarım havzalarının kömürlü termik santrallerin tehdidiyle karşı karşıya kaldığı konusuna da dikkat çekildi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.