Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

Şanlıurfa’da gül kesim robotu geliştirildi

Şanlıurfa’da gül üretiminde yararlanılan robot geliştirildi. “Gülderen” ismi verilen sistem gonca analizi ve kesim işlemini üstlenerek işçiliği açısından fayda sağlıyor.

İstanbul’da en sevilen meyve karpuz

İstanbul’da sebze-meyve tüketim değerleri meyveler arasında karpuzun, sebzeler arasında ise domatesin en çok talep gören ürünler olduğunu ortaya koydu.

Rusya'ya ihracatta sıfır noktasına doğru

Rusya-Türkiye arasında Ekim ayından bu yana yaşanan tarımsal ihracat krizinde ipler iyice gerildi. Rusya’dan yapılan açıklamada yasakların tüm ürünlerine kapsayacak şekilde genişletilebileceği belirtildi.

Anadolu’nun antik buğdaylarının şifresi çözüldü

Dünyanın en eski buğday örneği olan antik Çatalhöyük buğdaylarının DNA analizi yapıldı. 8400 yıllık çeşitler modern buğdaylarla şaşırtıcı benzerlikler taşıyor.

550 ziraat mühendisi aranıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bin 667 adet sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. İşe alınacak personelin 550’si ziraat mühendisi olacak.

Doğu Karadeniz ürün çeşitliliğinin peşinde

Fındık ve çay ile özdeşleşen Doğu Karadeniz bölgesinde yetişen tıbbi ve aromatik bitkilerin yaygınlaşması için envanter çalışması başlatıldı.

Biber ve nara da yasak!

Rusya’nın Türkiye’den biber ve nar alımını geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Böylece uçak krizinin ardından 2016 başında yasaklanan bir dizi sebze-meyve ürününe biber ve nar da eklenmiş oldu.

Bu bölgelerde zirai dona dikkat!

Meyve bahçelerinin erken çiçeklendiği sıcak bir kışın son günlerinde soğuyan havalar don riskini beraberinde getirdi. Meteoroloji 3 gün boyunca yaşanacak don olaylarına karşı üreticileri uyarıyor.

İlk şekeri üreten fabrika geri dönüyor

Trakya’da üretimi 3 yıl önce duran Alpullu Şeker Fabrikası yeniden faaliyete geçmeye hazırlanıyor. Türkiye’nin ilk şekerini üretme unvanını elinde bulunduran fabrika hedefini 200 bin ton olarak belirledi.

Muğla'da büyük domates eylemi

Muğla’da domates üreticileri, Rusya krizi sonrası 50 kuruşa kadar düşen fiyatları protesto etti. 2 bin 500 üreticinin katıldığı eylemde yere dökülen domateslerle Fethiye-Antalya trafiğe yolu kapatıldı.

Türkiye'nin mısırı güvenlikten tam not aldı

Türkiye’de üretilen mısır üzerine 2 yıldır sürdürülen analiz çalışmaları sonuçlandı. Aflatoksin düzeyi oldukça düşük çıkan mısırlar arasında ayrıca hiçbir GDO’ya rastlanmadı.

Akdeniz'de 900 yılın kuraklık rekoru

NASA, Türkiye’nin de aralarında olduğu Doğu Akdeniz ülkelerinde bin yılın en kurak günlerinden geçtiğini açıkladı. Tarımsal üretimi doğrudan etkileyen kuraklık rekoru hem doğal hem insan kaynaklı.

Hallerde kalıntı analizi yapılmalı

Sebze-meyve hallerinde gıda laboratuvarları kurulması talebiyle kampanya başlatıldı. Ürünlerde kalıntı analizi yapacak laboratuvarlar 2012’de kabul edilen yeni Hal Yasası ile zorunlu hale gelmişti.

Cerattepe'de mahkeme kararı beklenecek

Cerattepe’de bakır madenine karşı tepkiler sonuç verdi. Başbakan ile yapılan görüşmeden hukuki süreç tamamlanana kadar çalışmaların durdurulması kararı çıktı.

Bitki moleküllerinden nanopestisit

Niğde ve Hacettepe Ünversitelerinin ortak yürüttüğü çalışma ile sebze-meyve moleküllerinden pestisit üretildi. Pestisit, geleceğin nano boyuttaki bitki koruma ürünlerine emsal oluşturuyor.

Artvin ağaçları için nöbette

Artvin-Cerattepe’de bakır madeni girişimine karşı tepkiler sürüyor. Maden sahası yapılmak istenen Kafkasör yaylası dünyanın 100 doğal ormanı arasında yer alıyor.

Hazine arazileri için geri sayım

Hazineye ait tarım arazilerinin satışının Nisan ayında başlayacağı açıklandı. 4 yıl önce kanuna bağlanan satış için 255 bin üretici bekleyişte.

Mersin’de bademe erken bahar

Mersin Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde erken bahar yaşanıyor. Enstitünün deneme arazisinde bulunan badem ağaçları 20 gün erken çiçek açtı.

Tarıma geçişin izleri Çanakkale’de

Kumtepe’de yürütülen arkeolojik kazılarda Avrupa’da tarımın başlangıcına dair bulgulara rastlandı. Stockholm Üniversitesi’nin yürüttüğü çalışmalar tarım toplumuna geçişe dair ipuçları veriyor.

Şekerpancarının kabusu geri dönüyor!

Nişasta bazlı şekerlerin kotasını arttırmayı öngören Şeker Kanun Tasarısı yeniden meclis gündemine geliyor. Tasarı 2 yıl önce şekerpancarı üreticilerinin tepkisine neden olmuştu.

Türkiye'de üretildi, ama Türkiye'de yasak!

Türkiye’de ilk kez bir transgenetik sebze geliştirildi ve Tuta’ya dirençli domates üretildi. Ancak GDO üretiminin yasak olduğu Türkiye’de bu gelişme şu an için laboratuvarda kalmaya mahkum.

Türkiye’nin buğday çeşitliliği alarm veriyor

FAO, geleneksel buğday türlerinin tehlike altında olduğu ülkeleri inceledi. Türkiye buğdayda biyoçeşitlilik konusunda alarm veren ülkeler arasında ilk sırada!

Kirazlar artık tek merkezde toplanacak

Son yıllarda örnekleri artan sebze-meyve alım merkezilerine bir yenisi eklendi. Denizli-Çivril’de kurulan Gümüşsu Kiraz Alım Merkezi kiraz üreticisi ile tüccarı tek noktada bir araya getirecek.

HES’in bedelini yine tarım arazileri ödedi

Kastamonu-Hanönü’nde HES kanalında yaşanan arıza nedeniyle çevrede bulunan tarım arazileri zarar gördü. Söz konusu HES ile ilgili 2012 yılında açılan iptal davası açılmış ama sonuç alınamamıştı.

Devamını Yükle
10