Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

Bitki moleküllerinden nanopestisit

Niğde ve Hacettepe Ünversitelerinin ortak yürüttüğü çalışma ile sebze-meyve moleküllerinden pestisit üretildi. Pestisit, geleceğin nano boyuttaki bitki koruma ürünlerine emsal oluşturuyor.

Artvin ağaçları için nöbette

Artvin-Cerattepe’de bakır madeni girişimine karşı tepkiler sürüyor. Maden sahası yapılmak istenen Kafkasör yaylası dünyanın 100 doğal ormanı arasında yer alıyor.

Hazine arazileri için geri sayım

Hazineye ait tarım arazilerinin satışının Nisan ayında başlayacağı açıklandı. 4 yıl önce kanuna bağlanan satış için 255 bin üretici bekleyişte.

Mersin’de bademe erken bahar

Mersin Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde erken bahar yaşanıyor. Enstitünün deneme arazisinde bulunan badem ağaçları 20 gün erken çiçek açtı.

Tarıma geçişin izleri Çanakkale’de

Kumtepe’de yürütülen arkeolojik kazılarda Avrupa’da tarımın başlangıcına dair bulgulara rastlandı. Stockholm Üniversitesi’nin yürüttüğü çalışmalar tarım toplumuna geçişe dair ipuçları veriyor.

Şekerpancarının kabusu geri dönüyor!

Nişasta bazlı şekerlerin kotasını arttırmayı öngören Şeker Kanun Tasarısı yeniden meclis gündemine geliyor. Tasarı 2 yıl önce şekerpancarı üreticilerinin tepkisine neden olmuştu.

Türkiye'de üretildi, ama Türkiye'de yasak!

Türkiye’de ilk kez bir transgenetik sebze geliştirildi ve Tuta’ya dirençli domates üretildi. Ancak GDO üretiminin yasak olduğu Türkiye’de bu gelişme şu an için laboratuvarda kalmaya mahkum.

Türkiye’nin buğday çeşitliliği alarm veriyor

FAO, geleneksel buğday türlerinin tehlike altında olduğu ülkeleri inceledi. Türkiye buğdayda biyoçeşitlilik konusunda alarm veren ülkeler arasında ilk sırada!

Kirazlar artık tek merkezde toplanacak

Son yıllarda örnekleri artan sebze-meyve alım merkezilerine bir yenisi eklendi. Denizli-Çivril’de kurulan Gümüşsu Kiraz Alım Merkezi kiraz üreticisi ile tüccarı tek noktada bir araya getirecek.

HES’in bedelini yine tarım arazileri ödedi

Kastamonu-Hanönü’nde HES kanalında yaşanan arıza nedeniyle çevrede bulunan tarım arazileri zarar gördü. Söz konusu HES ile ilgili 2012 yılında açılan iptal davası açılmış ama sonuç alınamamıştı.

İki bölgede araziler sular altında

Ege ve Marmara’da yoğun yağmur ve kar yağışı dere taşkınlarına neden oluyor. Manisa ve Bursa’da ıspanak ve brokoli arazileri su baskınlarından zarar gördü.

İş makineleri yeniden Yedikule bostanlarında

Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki tarihi Yedikule bostanlarına bir kez daha iş makineleri girdi. Son 3 yıldır İstanbul’un az sayıdaki tarımsal üretim alanı sürekli olarak yıkım tehdidi altında.

Türkiyeli bilim insanından yapay kök buluşu

Çalışmalarını İngiltere’de sürdüren Türkiyeli bilim insanı Galip Akay önemli bir buluşa imza attı. Akay’ın geliştirdiği SRS maddesi tarımda su ve gübre kullanımında kayıplarını ciddi oranda azaltıyor.

Trakya’da lavantalar açacak

Isparta ile özdeşleşen lavanta artık Trakya’da da geniş çapta üretilecek. Edirne’de 6 farklı lavanta çeşidine ait toplam 6 bin lavanta fidesinin dikimini gerçekleşti.

Soğuğa dirençli cevizler geliyor

Soğuk ve don olaylarına karşı dayanıklı ceviz türlerinin aşıyla çoğaltılması için proje geliştirildi. Proje için Bitlis’te üstün nitelikli ceviz gen kaynakları belirlendi.

İzmir'in bitkileri kağıt sergisinde

İzmir'de düzenlenen "Dünyada Kağıt Yapımı-Bölge Haritaları" sergisinde kağıt üzerine hazırlanmış İzmir’in yerel bitki haritası bulunuyor.

Nar unundan bisküvi

Şanlıurfa'da nar çekirdeği ve kabuğundan elde edilen un ile bisküvi yapıldı. Dünyada bir ilk olan bisküvi lezzetiyle beğeni topluyor.

Kaz dağında ölümsüzlük keşfedildi!

Kaz dağlarında "ölümsüzlük mantarı" olarak bilinen Reishi mantarı bulundu. Uzak Doğu'da ilaç yapımında kullanılan türün ekonomik değeri çok yüksek.

Üreticilere sera desteği

Sera kurmak isteyen girişimcilere verilmesi planlanan 100 bin TL ve üreticilere sera desteği sağlanmasına dair düzenlemeler yürürlüğe girdi.

Dört mevsim taze çilek

Patates üretiminde birinci, elma ve lahanada ikinci sırada yer alan Niğde’de, alternatif ürün olarak yetiştirilen çileğin üretim alanları yaygınlaşıyor.

Badem tadında şeftali görünümünde

Kahramanmaraş’ta meyvecilikle uğraşan emekli öğretmen Mehmet Emin Tan, bahçesindeki badem ağacında badem tadında şeftali görünümlü bir meyveye rastladı.

Antalya ilk ejder meyvesini verdi

İlk denemeleri Mersin'de yapılan tropikal pitaya meyvesi ilk ürünlerini Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde verdi. Pitayanın tanesi 12 TL'ye satılıyor.

Uzakdoğulu siyah pirinç Samsun’da

30 yıldır çeltik üreten Murat Gümüş anavatanı Çin olan siyah pirinci Samsun’un Terme ilçesinde yetiştirerek 2 ton ürüne ulaştı.

Silgili değil tohumlu kalemler

En üst kısmında silgi yerine tohum bulunan ve kullanılamayacak kadar küçük hale geldiğinde saksıya dikilebilen kalemler geliştirildi.

Devamını Yükle
10