tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.8.2015 11:08:39

Tarım akaryakıt sektörüyle buluşuyor

Motorine katılacak biyodizelin atık yağın yanı sıra bitkisel ham yağdan da oluşmasının planlanması, tarım ve akaryakıt sektörünü buluşturacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından alınması beklenen kararla, motorine katılması zorun hale getirilecek olan biyodizel hem atık yağdan hem de bitkisel ham yağdan oluşmaya başlayacak. Kararın alınması halinde katkı oranı da binde 3’e çıkarılacak. EPDK tarafından hazırlanan ve motorine bitkisel atık yağdan üretilmiş biyodizel katılmasını zorunlu hale getirecek düzenleme taslağına göre, akaryakıt dağıtıcıları, motorine belli oranda biyodizel katacak. Taslağın şu anki haline göre katkı oranı binde 3 olan biyodizelin binde 1’i atık yağdan, binde 2’si ise ham bitkisel yağdan oluşacak. Düzenlemenin 1 Ocak 2016’da yürürlüğe gireceği tahmin ediliyor. Bakanlık görüşü bekleniyor Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan istenen görüş olumlu gelirse, hem 33 bin tonluk bitkisel yağ enerji ekonomisine kazandırılmış olacak, hem de kurul kararı için önemli bir dayanak oluşacak. Ancak bu noktada önemli bir konu öne çıkıyor. Bu da Bakanlığın hangi bitki türleri için biyodizel izni vereceği. Çünkü pamuk, mısır, ayçiçeği ve şekerpancarı gibi bitkilerden elde edilen biyodizelin motorine katılması konusunda daha önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çekincelerini dile getirmiş ve biyodizel üretiminin bazı ürünlerle sınırlanmaması halinde, tarımsal üretimin zarar göreceği uyarısında bulunmuştu. Şimdi tüm gözler kararı etkileyecek olan önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sonra da EPDK’da.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.