tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.8.2015 11:08:39

Tarım akaryakıt sektörüyle buluşuyor

Motorine katılacak biyodizelin atık yağın yanı sıra bitkisel ham yağdan da oluşmasının planlanması, tarım ve akaryakıt sektörünü buluşturacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından alınması beklenen kararla, motorine katılması zorun hale getirilecek olan biyodizel hem atık yağdan hem de bitkisel ham yağdan oluşmaya başlayacak. Kararın alınması halinde katkı oranı da binde 3’e çıkarılacak. EPDK tarafından hazırlanan ve motorine bitkisel atık yağdan üretilmiş biyodizel katılmasını zorunlu hale getirecek düzenleme taslağına göre, akaryakıt dağıtıcıları, motorine belli oranda biyodizel katacak. Taslağın şu anki haline göre katkı oranı binde 3 olan biyodizelin binde 1’i atık yağdan, binde 2’si ise ham bitkisel yağdan oluşacak. Düzenlemenin 1 Ocak 2016’da yürürlüğe gireceği tahmin ediliyor. Bakanlık görüşü bekleniyor Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan istenen görüş olumlu gelirse, hem 33 bin tonluk bitkisel yağ enerji ekonomisine kazandırılmış olacak, hem de kurul kararı için önemli bir dayanak oluşacak. Ancak bu noktada önemli bir konu öne çıkıyor. Bu da Bakanlığın hangi bitki türleri için biyodizel izni vereceği. Çünkü pamuk, mısır, ayçiçeği ve şekerpancarı gibi bitkilerden elde edilen biyodizelin motorine katılması konusunda daha önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çekincelerini dile getirmiş ve biyodizel üretiminin bazı ürünlerle sınırlanmaması halinde, tarımsal üretimin zarar göreceği uyarısında bulunmuştu. Şimdi tüm gözler kararı etkileyecek olan önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sonra da EPDK’da.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.