tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.5.2015 08:19:44

Kaliforniya'da kuraklık alarmı

ABD'de tarım üretiminde önemli bir yere sahip Kaliforniya eyaletinde, kış aylarının yine az yağışlı geçmesi nedeniyle kuraklığa karşı önlemler alınmaya başlandı. ABD Kuraklık Gözlem Grubu'nun son raporuna göre, yüzde 93'lük bölümü "aşırı kurak" olarak değerlendirilen ve dört yıldır kuraklıkla mücadele eden Kaliforniya'da kuraklık rekor seviyeye ulaştı. Bu nedenle eyalette su tasarrufuna ilişkin önemli kararlar alınmaya başladı. Kaliforniya Valisi Jerry Brown'ın kuraklıkla mücadele için 1 milyar dolarlık plana imza atmasının ardından son olarak eyalette zorunlu su kesintilerine gidileceği açıklandı. Yağışlar çözüm olmayabilir Kaliforniya halkı, eyaletin kuzey ve güney bölgelerini bir süreliğine etkileyen aşırı yağmurlar sonrasında dört senedir etkisini gösteren kuraklığın şiddetini yitireceğini düşünse de uzmanlar yağmurların boş bir kovada bir damla niteliği taşındığını düşünüyor. Eyaletin son 1200 yılın en ağır kuraklık dönemiyle karşı karşıya olduğunu belirten uzmanlar, yoğun yağışların topraktaki suyu yükseltmeye yetmeyeceğini, uzun süredir devam eden kuraklık nedeniyle yağmur sularının toprak tarafından kısa sürede emileceğini belirtiyor. Kaliforniya'da kuraklığın doğuracağı sonuçlar ise sadece eyalet sınırlarında değil, dünya tarımındaki rolü nedeniyle eyalet sınırlarının da ötesinde. 2015 yılı için Kaliforniya'da kuraklığın getirdiği ekonomik kaybın 3 milyar dolar düzeyinde olacağı tahmin ediliyor. Dünyadan tarım gündemini tarlasera Mayıs sayısında takip edebilirsiniz...

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.