tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.3.2015 11:27:10

Toplumun zeytinlik sevgisi siyasetler üstü

Greenpeace, Türkiye’deki zeytinlik bölgelerin imara açılması konusunda kamuoyunun görüşlerini öğrenmek amacıyla yaptırdığı anketin sonuçlarını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Ankete katılanların yüzde 83’ü “zeytinliklere dokunulmasın” dedi. İksara Veri Analiz Şirketi’nin yürüttüğü araştırmaya göre; zeytinliklerin olduğu bölgelerde sanayi tesislerinin yapılmaması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 83. Katılımcıların yüzde 79’u zeytinlik alanlarda kömürlü termik santral kurulmasına karşı. Yeni zeytin yasasını destekleyenlerin oranı ise sadece yüzde 18. Halen TBMM’de görüşülmekte olan, zeytinlik alanları maden ve kömür santralı gibi çevreyi kirletecek sanayi tesislerine açacak yasa tasarısına dikkat çeken Greenpeace Akdeniz Gıda ve Tarım Kampanyaları Sorumlusu Tarık Nejat Dinç, “Anket sonuçlarını katılımcıların siyasi görüşünü göz önünde bulundurarak incelediğimizde, hangi siyasi partiyi destekliyor olursa olsun, insanların zeytinliklerin korunması konusunda aynı ölçüde hassasiyet ve kararlılık gösterdiğini gördük. Talebimiz, kamuoyunun büyük oranda desteklemediği bu yasa tasarısının bir an önce geri çekilerek çok büyük bir hatadan geri dönülmesidir. Yaptığımız kamuoyu araştırması, ülke kalkınmasının çevreyi tahrip ederek değil, tam tersine çevreyi koruyarak sağlanması konusunda çok ciddi bir iradeyi ortaya koyuyor. Dünya zeytin üretiminde 4. sırada yer alan ve 2. sıraya yerleşme hedefi bulunan Türkiye, bu hedefine ancak zeytinlik alanları korumaya devam ederek ulaşabilir. Bu amaçla, Türkiye’deki herkesi zeytiniseviyorum.org adresinde kampanyamıza katılmaya çağırıyorum” dedi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.