tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.3.2015 11:27:10

Toplumun zeytinlik sevgisi siyasetler üstü

Greenpeace, Türkiye’deki zeytinlik bölgelerin imara açılması konusunda kamuoyunun görüşlerini öğrenmek amacıyla yaptırdığı anketin sonuçlarını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Ankete katılanların yüzde 83’ü “zeytinliklere dokunulmasın” dedi. İksara Veri Analiz Şirketi’nin yürüttüğü araştırmaya göre; zeytinliklerin olduğu bölgelerde sanayi tesislerinin yapılmaması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 83. Katılımcıların yüzde 79’u zeytinlik alanlarda kömürlü termik santral kurulmasına karşı. Yeni zeytin yasasını destekleyenlerin oranı ise sadece yüzde 18. Halen TBMM’de görüşülmekte olan, zeytinlik alanları maden ve kömür santralı gibi çevreyi kirletecek sanayi tesislerine açacak yasa tasarısına dikkat çeken Greenpeace Akdeniz Gıda ve Tarım Kampanyaları Sorumlusu Tarık Nejat Dinç, “Anket sonuçlarını katılımcıların siyasi görüşünü göz önünde bulundurarak incelediğimizde, hangi siyasi partiyi destekliyor olursa olsun, insanların zeytinliklerin korunması konusunda aynı ölçüde hassasiyet ve kararlılık gösterdiğini gördük. Talebimiz, kamuoyunun büyük oranda desteklemediği bu yasa tasarısının bir an önce geri çekilerek çok büyük bir hatadan geri dönülmesidir. Yaptığımız kamuoyu araştırması, ülke kalkınmasının çevreyi tahrip ederek değil, tam tersine çevreyi koruyarak sağlanması konusunda çok ciddi bir iradeyi ortaya koyuyor. Dünya zeytin üretiminde 4. sırada yer alan ve 2. sıraya yerleşme hedefi bulunan Türkiye, bu hedefine ancak zeytinlik alanları korumaya devam ederek ulaşabilir. Bu amaçla, Türkiye’deki herkesi zeytiniseviyorum.org adresinde kampanyamıza katılmaya çağırıyorum” dedi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.