tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.12.2014 09:05:21

Pamuk ve mısır saplarından elektriğe

Şanlıurfa’da biyoküle elektrik üretim santrali kurularak, pamuk ve mısır saplarından elektrik üretilmesi planlanıyor. Hedef ise, yılda 60 bin sapı yakarak, yıllık 35 milyon kilovatsaat elektrik üretmek. Proje için Şanlıurfa’nın seçilmesinin nedeni, şehrin tarımsal faaliyet açısından yüksek bir potansiyele sahip olması. Türkiye’nin toplam tarım arazisinin yüzde 5’ine sahip olan Şanlıurfa’da mısır ve pamuğun yanı sıra ayçiçeği, buğday ve çavdar sapları da bol miktarda bulunuyor. Santralde her yıl hasat sonrası arazide kalan tarımsal atıkların, en yeni teknoloji ve en düşük emisyonlar ile yakılarak elektrik üretilmesi hedefleniyor. Santralde üretilen elektrik OSB Elektrik Dağıtım Merkezi’ne nakledilerek, TEİAŞ’a teslim edilecek. Elektriğin yüzde 3’ü santralin yardımcı tesislerinin tüketimine harcanırken, geriye kalan yüzde 97’si ise satılacak.  Tesiste yalnızca devreye alma (ilk ateşleme) ve devreden çıkarma süreçlerinde kullanılmak üzere pilot yakma sistemi kullanılacak.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.