tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.12.2014 09:31:54

Vahşi sulama nedeniyle Ege çöl olabilir

Türkiye Sulama Kooperatifi Merkez Birliği Genel Başkanı Halis Uysal, Küresel Isınma Ve Kuraklıkla Mücadelede Su Kullanıcı Örgütleri Ve Modern Sulama Sistemlerinin Önemi Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, küresel ısınma nedeniyle Türkiye’nin çölleşme tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Damla sulamaya geçilmediği takdirde çölleşmenin başlayacağını belirten Uysal, ilk kuraklaşmanın ise Ege ve Akdeniz bölgelerinde olacağını söyledi. Gediz, Küçük ve Büyük Menderes ile Bakırçay’ın da çok kirlendiğini ve bu nehirlerin bir an önce kirlilikten kurtarılması gerektiğini ekledi. Türkiye küresel ısınma risk grubunda bulunuyor ve 112 milyar metreküp su rezervinden 41 milyarı kullanılıyor. Bu miktarın yüzde 75’inin tarımda kullanıldığını belirten Uysal, “Suyu, tarımla birlikte ele almak gerekiyor. Suyu kontrol altına almak mecburiyetindeyiz. Milli Su Konseyi kurulması büyük önem taşıyor. Su kaynaklarının tüketilmesi kadar korunması da önemli. Çevresel atıkların su kaynaklarına verdiği zarar, tüketicinin sofrasına kadar ulaşabiliyor” dedi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.