tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.11.2014 09:11:56

Pamukta devrim zamanı geldi

ABD'nin Purdue Üniversitesi araştırmacıları, bitki selülozunu oluşturan enzimlerin yapısını ortaya çıkardı. Elde edilen veriler bitki materyalinin ayrıştırılmasını daha kolay hale getirecek. Bu da bitkilerden tekstil ve biyoyakıt ürünlerinin üretilmesini çok daha kolaylaştıracak. Selülozun yapısı değiştirilebilecek “Bitki selülozunun nasıl oluştuğu bugüne kadar bir sır olarak kaldı” diyen bitki biyologu Nicholas Carpita, “Ancak şimdi selülozu sentezleyen belli enzim proteinlerinin moleküler yapısını ortaya koymaya başladık. Bu sayede selülozun yapısını değiştirmemiz mümkün olacak” diye konuşuyor. Bu, temelini selülozun oluşturduğu pamuk ve bitkisel ipek gibi tekstil ürünleri için devrim niteliğinde bir gelişme. Selülozun yapısının değiştirilebilmesiyle birlikte, örneğin boyaları daha iyi emen kumaşlar elde etmek mümkün olacak. Böylece ek kimyasal uygulamalara gerek kalmayacak. Ayrıca, selülozik biyoyakıtların üretimi de kolaylaşmış olacak. Kaynak: PU

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.