tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.11.2014 14:15:40

22 kg'lik tatlı patates Hatay'da

Hatay'ın Samandağ ilçesinde Mithat Fatmaoğulları isimli üretici 22 kilogram ağırlığında tatlı patates üretti. Kendi bahçesinde ürettiği patates ile Guiness Rekorlar Kitabı'na başvurmaya hazırlanan Fatmaoğulları, 2004 yılında İspanyol üretici Manuel Pérez'in ürettiği 37 kg'lik tatlı patatesi yakalayamamış olsa da, boyut olarak rekorları zorlayacak gibi görünüyor. 3 ay önce ektiği iki tatlı patatesin birini 22 kg, diğerini ise 8,5 kg ağırlığında hasat eden Fatmaoğulları, gelecek sezon üretim alanını birkaç dönüme çıkaracağını ve daha büyük ürün almak için uğraş vereceğini söylüyor. Bundan 10 yıl önce İspanya'da üretilen dünyanın büyük tatlı patatesi 37 kg ağırlığındaydı. Dünyanın en büyük patatesi rekoru ise 2010 yılında İngiliz üretici Peter Glazebrook tarafından yetiştirilen 3,8 kg'lık ürünün elinde bulunuyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.