tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.7.2014 09:28:38

İlk yerli saflaştırılmış soğan tipleri

Pamukkale Üniversitesi Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkiye'de ilk defa saflaştırılmış soğan tipleri üretti. Pamukkale Üniversitesi Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (PAÜ BİYOM) Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Ali Ramazan Alan, Türk Soğan Hatlarında Genetik Olarak Saflaştırılmış Çeşitlerinin Üretilmesi Projesinde uyguladıkları "dihaploidi" teknolojisiyle elde edilen tohumların, Türk tohumculuğuna büyük katkısı olacağını söyledi. Alan, PAÜ BİYOM'da 3 yıl önce başladıkları, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) desteklediği soğan ıslah projesinin sonuçlandığını bildirdi. Araştırmalarda çok başarılı sonuçların elde edildiğini anlatan Alan, “Projeyle Türkiye'de ilk defa saflaştırılmış soğan tipleri ürettik. PAÜ BİYOM ekibi olarak Türk soğan genetik kaynaklarına ait çiçeklerden tomurcuk kültürü yöntemi ile döllenmemiş yumurta hücrelerinin bitki haline dönüştürülmesi (ginogenesis), bitkilerin serada büyütülerek tohum üretimini gerçekleştirdik” dedi. Yaptıkları çalışmaların bir benzerini ABD’de gerçekleştirdiğini aktaran Alan, projenin tamamen yerli soğan çeşitleriyle geliştirildiğini, bunun da Türk tarımı ile ıslah araştırmaları ve Türk bilimi açısından çok önemli bir aşama olduğunu vurguladı. Proje uygulaması aşamaları hakkında bilgi vererek, 9-10 Türk soğan çeşidinden dihaploidizasyonla saflaştırılmış soğan hatları elde ettiklerini, bunların grup olarak kırmızı, sarı, beyaz, tatlı, acı, orta acı, erkenci veya geççi olan soğan hatlarını içerdiğini belirtti. Alan, proje bulgularının uluslararası kongrelerde sunulduğunu ve bilimsel dergilerde yayınlandığı aktardı ve ekledi: "Tüm genleri için saflaştırılan soğan hatlarının elde edilmesi ve bunlardan tohum üretiminin gerçekleştirilmesi ülkemizde genetik ve biyoteknoloji alanlarında gerçekleştirilen akademik çalışmalar açısından çok büyük bir başarıdır. Dihaploidi yöntemiyle elde edilen soğan hatlarının hibrit çeşitlerin üretilmesinde kullanılabiliyor. İleri düzeyde bilgi, teknik donanım ve deneyim gerektirdiği için dihaploidi teknolojisinin tohumculukta kullanılması ile elde edilen tohumlar oldukça değerli. Hatta standart tohumlarla karşılaştırılınca elmas gibi değerli diyebiliriz. Bu açıdan PAÜ BİYOM ekibi olarak ürettiğimiz saf soğan hatlarına ait tohumların tohumculuk açısından çok büyük ticari getirisi olabilir. Çünkü bunlar, hibrit tohumu üretiminde anaç olarak kullanabilecek materyaller ve bunlardan üreteceklerimiz de tamamen tek tip yani birbirinin aynısı olacak."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.