tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.6.2014 08:12:45

Türkiye’nin ilk ‘Tıbbi Bitkiler Bahçesi’

Türkiye’nin ilk ve tek ‘Tıbbi Bitkiler Bahçesi’ Zeytinburnu Belediyesi tarafından 14 bin metrekarelik bir alanda kuruldu. Bahçede, 800’den fazla tıbbi bitki türü yetiştiriliyor. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, doğal tedavi yöntemlerini araştırmak üzere kurulan bahçede, ekinezyadan oğul otuna, avokadodan kahveye kadar 800’den fazla tıbbi bitki türünün yetiştirildiği ve bahçede bir de sağlık araştırma merkezinin bulunduğu belirtildi. Türkiye’nin ‘doğal tohum bankası’ olarak da adlandırılan bahçede, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından klinik çalışmaları tamamlanmış ve etkinlikleri bilimsel olarak kanıtlanmış 300 bitkiden 100’ü yetiştiriliyor. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, tropikal bölgelerde yetişen bitkiler için de bahçede özel bir sera kurduklarını söyleyerek, “Burada dünyanın dört bir yanından getirilmiş bitkileri yetiştiriyoruz” açıklamasını yaptı.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.