tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.6.2014 07:47:18

Mevsimlik Tarım İşçileri Derneği kuruldu

Şanlıurfa’da mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını gidermek amacıyla, Mevsimlik Tarım İşçileri Derneği kuruldu. Derneğin Kurucu Başkanı Mehmet Göbek, “Mevsimlik tarım işçiliğinin yıllarca devam eden ve kangren haline dönüşen sorunlarını kamuoyu ile paylaşmak ve duyarlılık oluşturmak amacıyla bu derneği kurduk” açıklamasını yaptı. Göbek, tarımsal üretimin yaygın olduğu ülkelerde kaza, yaralanma, hastalık ve erken ölümler açısından kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve mevsimlik tarım işçilerinin özel risk grubu olarak tanımlandığını söyledi. “Ülkemizde en fazla ölüm tarım sektöründe yaşanmaktadır. Bu insanlarımız göç ettikleri yerlerde barınma, altyapı, yaşam koşulları, temek sağlık hizmetleri, önyargı, ayrımcılık, dışlanma, temiz içme suyu sıkıntısı, kız çocuklarımıza ait sorunlar, eğitim, ulaşım gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır” diyen Göbek, yapılan araştırmalarda mevsimlik tarım işçiliği sorununun bir handikap olduğunun ifade edildiğini söyledi ve ekledi: “Yaptığımız görüşmelerde sivil toplum kuruluşları bu sorunun kaynağının eğitimsizlik olduğunu vurgularken, ekonomik sorunların çözülmesi gerektiği de ifade edilmektedir.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.