tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.6.2014 07:47:18

Mevsimlik Tarım İşçileri Derneği kuruldu

Şanlıurfa’da mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını gidermek amacıyla, Mevsimlik Tarım İşçileri Derneği kuruldu. Derneğin Kurucu Başkanı Mehmet Göbek, “Mevsimlik tarım işçiliğinin yıllarca devam eden ve kangren haline dönüşen sorunlarını kamuoyu ile paylaşmak ve duyarlılık oluşturmak amacıyla bu derneği kurduk” açıklamasını yaptı. Göbek, tarımsal üretimin yaygın olduğu ülkelerde kaza, yaralanma, hastalık ve erken ölümler açısından kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve mevsimlik tarım işçilerinin özel risk grubu olarak tanımlandığını söyledi. “Ülkemizde en fazla ölüm tarım sektöründe yaşanmaktadır. Bu insanlarımız göç ettikleri yerlerde barınma, altyapı, yaşam koşulları, temek sağlık hizmetleri, önyargı, ayrımcılık, dışlanma, temiz içme suyu sıkıntısı, kız çocuklarımıza ait sorunlar, eğitim, ulaşım gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır” diyen Göbek, yapılan araştırmalarda mevsimlik tarım işçiliği sorununun bir handikap olduğunun ifade edildiğini söyledi ve ekledi: “Yaptığımız görüşmelerde sivil toplum kuruluşları bu sorunun kaynağının eğitimsizlik olduğunu vurgularken, ekonomik sorunların çözülmesi gerektiği de ifade edilmektedir.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.