tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.6.2014 07:34:49

Çay üreticisinin sorunu kota

Rizeli çay üreticileri, devletin 1 dönüm çaylık için verdiği 350 kiloluk kotasından memnun değil. Rize’nin Ardeşen ilçesi Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Salih Serdaroğlu, ya çay fiyatının ya da kotanın arttırılması gerektiğini söyledi. Bölgedeki çay üreticisinin yaşadığı sorunlardan bahseden Serdaroğlu şöyle konuştu: “Üreticiler topladığı ürünün tamamını Çaykur’a satamıyor çünkü kota konuyor. 1 dönüm çaylıktan 1 ton çay elde ediliyor. Bunun 350 kilosunu Çaykur’a satabiliyorsunuz. Bazen çay çok çıktığı dönemlerde 250 kiloya kadar düşüyor bu kota. Dolayısıyla elimizde kalan çayı özel sektöre satmak zorunda kalıyoruz.” Özel sektörde çay fiyatlarının değişebildiğine değinen Serdaroğlu, “Bu yıl özel sektör fabrikaları biraz insaflı davranıyorlar. 1-1,2 TL’den çayın kilosunu alıyorlar. Geçen sene 0,8 TL’ye kadar düşmüştü bu fiyat. Bu yıl çay az çıktığı için, özel sektör de fiyatı arttırmak zorunda kaldı” yorumunu yaptı. Çayın toplandıktan sonra hemen işlenmezse bozulduğunu dile getiren Serdaroğlu, ellerinde bekletemedikleri için özel sektörün verdiği fiyata razı olduklarını söyledi. Üreticilerin mağdur olmaması için devletin kota arttırması gerektiğini düşünen Serdaroğlu’na göre, bunun için bölgeye fabrika yapılması şart.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.