tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.6.2014 07:34:49

Çay üreticisinin sorunu kota

Rizeli çay üreticileri, devletin 1 dönüm çaylık için verdiği 350 kiloluk kotasından memnun değil. Rize’nin Ardeşen ilçesi Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Salih Serdaroğlu, ya çay fiyatının ya da kotanın arttırılması gerektiğini söyledi. Bölgedeki çay üreticisinin yaşadığı sorunlardan bahseden Serdaroğlu şöyle konuştu: “Üreticiler topladığı ürünün tamamını Çaykur’a satamıyor çünkü kota konuyor. 1 dönüm çaylıktan 1 ton çay elde ediliyor. Bunun 350 kilosunu Çaykur’a satabiliyorsunuz. Bazen çay çok çıktığı dönemlerde 250 kiloya kadar düşüyor bu kota. Dolayısıyla elimizde kalan çayı özel sektöre satmak zorunda kalıyoruz.” Özel sektörde çay fiyatlarının değişebildiğine değinen Serdaroğlu, “Bu yıl özel sektör fabrikaları biraz insaflı davranıyorlar. 1-1,2 TL’den çayın kilosunu alıyorlar. Geçen sene 0,8 TL’ye kadar düşmüştü bu fiyat. Bu yıl çay az çıktığı için, özel sektör de fiyatı arttırmak zorunda kaldı” yorumunu yaptı. Çayın toplandıktan sonra hemen işlenmezse bozulduğunu dile getiren Serdaroğlu, ellerinde bekletemedikleri için özel sektörün verdiği fiyata razı olduklarını söyledi. Üreticilerin mağdur olmaması için devletin kota arttırması gerektiğini düşünen Serdaroğlu’na göre, bunun için bölgeye fabrika yapılması şart.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.