tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.6.2014 07:34:49

Çay üreticisinin sorunu kota

Rizeli çay üreticileri, devletin 1 dönüm çaylık için verdiği 350 kiloluk kotasından memnun değil. Rize’nin Ardeşen ilçesi Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Salih Serdaroğlu, ya çay fiyatının ya da kotanın arttırılması gerektiğini söyledi. Bölgedeki çay üreticisinin yaşadığı sorunlardan bahseden Serdaroğlu şöyle konuştu: “Üreticiler topladığı ürünün tamamını Çaykur’a satamıyor çünkü kota konuyor. 1 dönüm çaylıktan 1 ton çay elde ediliyor. Bunun 350 kilosunu Çaykur’a satabiliyorsunuz. Bazen çay çok çıktığı dönemlerde 250 kiloya kadar düşüyor bu kota. Dolayısıyla elimizde kalan çayı özel sektöre satmak zorunda kalıyoruz.” Özel sektörde çay fiyatlarının değişebildiğine değinen Serdaroğlu, “Bu yıl özel sektör fabrikaları biraz insaflı davranıyorlar. 1-1,2 TL’den çayın kilosunu alıyorlar. Geçen sene 0,8 TL’ye kadar düşmüştü bu fiyat. Bu yıl çay az çıktığı için, özel sektör de fiyatı arttırmak zorunda kaldı” yorumunu yaptı. Çayın toplandıktan sonra hemen işlenmezse bozulduğunu dile getiren Serdaroğlu, ellerinde bekletemedikleri için özel sektörün verdiği fiyata razı olduklarını söyledi. Üreticilerin mağdur olmaması için devletin kota arttırması gerektiğini düşünen Serdaroğlu’na göre, bunun için bölgeye fabrika yapılması şart.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.