tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.5.2014 08:20:17

Kuru meyve ihracatında artış

Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Türkiye’nin kuru meyve ihracatının arttığını duyurdu. TİM verilerine göre, geçen yılın ilk 4 ayında 432 milyon 822 bin dolar olan sektör ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 2,5 oranında arttı ve 443 milyon 989 bin dolara yükseldi. 2014 yılının ilk döneminde en fazla ihraç edilen ürün 125 milyon 595 bin dolarla çekirdeksiz kuru üzüm oldu. Kuru üzümü, 100 milyon 853 bin dolarla kuru kayısı, 62 milyon 430 bin dolarla kuru incir, 39 milyon 418 bin dolarla ceviz ve 32 milyon 668 bin dolarla da badem izledi. Kuru meyve ihracatının en fazla yapıldığı ülke, 57 milyon 689 bin dolarlık ihracatla Almanya oldu. Almanya’yı, 50 milyon 70 bin dolarla Birleşik Krallık, 36 milyon 285 bin dolarla ABD, 30 milyon 836 bin dolarla Fransa, 20 milyon 990 bin dolarla Hollanda ve 19 milyon 61 bin dolarla da Vietnam takip etti.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.