tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.5.2014 07:28:12

Pancar üreticisine Karadrina uyarısı

Çukurova’daki pamuk tarlalarında sıkça görülen ve pamuk üreticilerinin korkulu rüyası olan Karadrina zararlısı, İç Anadolu’daki şeker pancarı tarlalarında da görüldü. Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, pancar üreticileri ilaçlama yapmaları konusunda uyarıldı. KOP İdaresi Tarım Danışmanı ve Selçuk Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuh Boyraz, pancar üreticilerinin bu yıl tarlalarında daha önce hiç karşılaşmadıkları yeni bir zararlının tehdidi ile karşı karşıya olduklarını bildirdi. Çizgili yaprak kurdu adıyla da bilinen Karadrina zararlısının, kış mevsiminin ılıman geçmesi sonucu bu yıl Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray’da tarım alanlarına zarar vermeye başladığını söyleyen Boyraz, “Normalde İç Anadolu’da çok fazla görülmeyen Kurtçuk, başta şeker pancarı ve ayçiçeği olmak üzere diğer ürünlere ciddi düzeylerde zarar vermeye başladı” açıklamasında bulundu. Boyraz, Karadrina zararlısının erken fide döneminde yaprakları yiyerek şeker pancarına zarar verdiğini belirtti ve şöyle devam etti: “Karadrina olarak da bilinen bu zararlının ergini bir kelebektir. Kelebek, pancar yapraklarına yumurtalarını bırakır, yumurtadan çıkan kurtçuk, şeker pancarının taze yapraklarını yiyerek pancarda ciddi zarar oluşturur. En az 100 pancarda 10 tırtıl veya kurtçuğa rastlanıldığı zaman hiç beklemeden ilaçlama yapılması gerekir.“ İlaçlamaların, sabahın çok erken saatleri ile akşam serinliğinde bol su ile yapılması gerektiğini dile getiren Boyraz, “Bu zararlıya bazı ilaçların etkili olmadığını, bazı ilaçlara karşı da direnç kazandığını biliyoruz. Bu nedenle üreticimize, konunun uzmanlarına danışarak ilaç kullanmalarını tavsiye ediyoruz. İlaçlama, ilk evre nesillerine karşı düzgün yapılırsa, daha sonraki nesillerin çoğalması ve ortaya çıkması engellenmiş olacaktır” açıklamasında bulundu. Boyraz, Karadrina zararlısının şeker pancarı dışında ayçiçeği, fasulye, yonca, kavun ve karpuz gibi ürünlere de zarar verdiğini söyleyerek, ilk ilaçlamanın çok önemli olduğunu vurguladı. KOP İdaresi İyi Tarım Uygulamaları Ekip Başkanı Prof. Dr. Süleyman Soylu ise, bölgede incelemede bulunduklarını ve amaçlarının üreticilerin yaşadıkları sorunları yerinde görerek sorunlara sağlıklı çözüm önerileri sunmak olduğunu belirtti.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.