tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.5.2014 12:55:35

Tarım arazilerinde çekirge istilası

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde yaklaşık 500 dönümlük tarım arazisi binlerce çekirge tarafından istila edildi. Bölgede yeşil ot bırakmayan çekirgeler, ormanlık alanlardaki ağaçlarda da etkili oldu. 5 yıldır hep aynı dönemde yaşanan çekirge istilası, mahalle sakinlerinin tarım yapmasını engelliyor. Fethiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü bölgeye gelerek inceleme yaptı ve mahalle halkına ilaç desteğinde bulundu. Ancak tulumbayla yapılan ilaçlama tüm ovaya yayılan çekirgeleri yok etmeye yetmedi. Dodurga Mahallesi Muhtarı Rasih Mete konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Normalde bu alana arpa ve buğday ekimi yapılırdı, ancak şimdi adım attığınız yerden çekirge zıplıyor. 10 gün önce çekirgelerin alanı işgal ettiğini öğrendik. Sanırım çekirgeler dağılmadan yumurtalarını buraya bırakıyor ve her geçen yıl sayıları artarak alanı işgal ediyorlar.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.