tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.5.2014 08:05:07

Çanakkale zeytinyağı Güney Kore yolcusu

Çanakkale’nin iş ve turizm potansiyeli ile tarımsal ürünleri ihracatının arttırılması için başlatılan işbirliği çerçevesinde şehre gelen Güney Kore heyeti, zeytinyağına talip oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, “Çanakkale 10’dan fazla üründe Türkiye’de üretim rekoltesi anlamında birinci ya da ilk 10 içerisinde yer alıyor. Ancak ürünlerimizin pazarlaması konusunda bir takım olumsuzluklar yaşanıyor. Sertifikasyon işlemlerimiz, ambalajlama ve hijyen konularında firmalarımız kendisini geliştirirse bu güvenle o pazara girebiliriz diye yola çıktık” dedi. Kore Gıda Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Dr. Dae Young Kwon ise, uluslararası düzeyde pazarlanacak ürünler arasında Çanakkale’de yetişen domates ve pirincin şanslı olduğunu söyledi. Paketlemelerin biraz daha iyi olması halinde bu ürünlerin dünyaya rahatlıkla pazarlanabileceğine değinen Kwon, bu konuda yardımcı olmak için işbirliği yapabileceklerini belirtti. Kwon, zeytinyağı konusunda ise Kore’nin iyi bir pazar olacağını söyledi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.