tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.5.2014 10:58:20

Erzurum tarıma yön verecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Erzurum’da soğuğun şiddetinin ve süresinin tarım sektöründe yarattığı maddi kaybın önüne geçmek ve soğuğa dayanıklı bitki türleri geliştirmek için Soğuğa Dayanıklılık Test Merkezi kuruyor. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Erzurum Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde kurulacak test merkezinde, dünya için tehlike oluşturan iklim değişiklikleri ile bu değişikliklere uyum sağlayabilecek dayanıklı yeni çeşitlerin geliştirilmesi hedefleniyor. Bakanlık konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bazı bölgelerde soğuk nedeniyle buğday üretiminde önemli olumsuzlar yaşandığını vurguladı ve “Tohumluk dağıtım planlamasında önerilen ve hatta dağıtılan çeşitlerin, soğuğa dayanma derecelerinin bilinmeden, iklimin sert ve soğuk zararının yoğun görüldüğü bölgelerde üreticileri büyük kayıplara uğratıyor. Doğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere İç Anadolu, Trakya ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de kış ve soğuk zararı önemli ürün kayıplarına sebep oluyor. Bu nedenle en önemli çeşit geliştirme merkezleri olan Tarımsal Araştırma Enstitülerinin ve diğer kuruluşların yürüttüğü ıslah çalışmalarında sadece doğal koşullarda soğuğa dayanıklılık gözlemleri alınıyor” dendi. Proje ile kurulması planlanan merkezin, Türkiye’de soğuğa dayanıklılık çalışmalarının yapılacağı en büyük ve kapsamlı ilk merkez olacağı vurgulandı. Kurulacak merkez, diğer araştırma enstitüleri, özel şirketler ve üniversiteler ile yapılacak ortak çalışmalara, uygulamalı eğitim çalışmalarına, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yetiştirilmesine de katkı sağlayacak. Bütçesi 2 milyon 947 bin 459 TL olan Soğuğa Dayanıklılık Test Merkezi’nin 2015 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.