tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.5.2014 10:58:20

Erzurum tarıma yön verecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Erzurum’da soğuğun şiddetinin ve süresinin tarım sektöründe yarattığı maddi kaybın önüne geçmek ve soğuğa dayanıklı bitki türleri geliştirmek için Soğuğa Dayanıklılık Test Merkezi kuruyor. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Erzurum Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde kurulacak test merkezinde, dünya için tehlike oluşturan iklim değişiklikleri ile bu değişikliklere uyum sağlayabilecek dayanıklı yeni çeşitlerin geliştirilmesi hedefleniyor. Bakanlık konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bazı bölgelerde soğuk nedeniyle buğday üretiminde önemli olumsuzlar yaşandığını vurguladı ve “Tohumluk dağıtım planlamasında önerilen ve hatta dağıtılan çeşitlerin, soğuğa dayanma derecelerinin bilinmeden, iklimin sert ve soğuk zararının yoğun görüldüğü bölgelerde üreticileri büyük kayıplara uğratıyor. Doğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere İç Anadolu, Trakya ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de kış ve soğuk zararı önemli ürün kayıplarına sebep oluyor. Bu nedenle en önemli çeşit geliştirme merkezleri olan Tarımsal Araştırma Enstitülerinin ve diğer kuruluşların yürüttüğü ıslah çalışmalarında sadece doğal koşullarda soğuğa dayanıklılık gözlemleri alınıyor” dendi. Proje ile kurulması planlanan merkezin, Türkiye’de soğuğa dayanıklılık çalışmalarının yapılacağı en büyük ve kapsamlı ilk merkez olacağı vurgulandı. Kurulacak merkez, diğer araştırma enstitüleri, özel şirketler ve üniversiteler ile yapılacak ortak çalışmalara, uygulamalı eğitim çalışmalarına, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yetiştirilmesine de katkı sağlayacak. Bütçesi 2 milyon 947 bin 459 TL olan Soğuğa Dayanıklılık Test Merkezi’nin 2015 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.