tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.5.2014 11:05:39

Miras yoluyla bölünmeye son

Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçmeyi amaçlayan Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Türk Medeni Kanunu’nda değişiklik yapılması hakkındaki kanun tasarısı Meclis’ten geçti. Bu sayede artık tarım arazileri miras nedeniyle bölünmeyecek, asgari tarımsal arazi büyüklüğünün altındaki tarımsal araziler toplulaştırılabilecek. Yasaya göre, asgari tarımsal arazi büyüklüğü, bölge ve yörelerin toplumsal, ekonomik, ekolojik ve teknik özellikleri gözetilerek Bakanlık tarafından belirlenecek. Belirlenen asgari büyüklüğe erişmiş tarımsal araziler, bölünmez eşya niteliği kazanmış olacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker konuyla ilgili açıklama yaparak, “Araziler bölünmeye müsait hale getirilirse, nüfus arttıkça mirasçılar arasında bu araziler sürekli bölünür. Bu bölünme beraberinde küçük parselleri getirir. Ekonomik olarak işletilebilir verimsel bir faaliyette bulunma özelliğini kaybeder” dedi. 1990’lı yıllar itibariyle Türkiye’de 3 milyon tarım işletmesinin olduğunu söyleyen Eker, “Bunların ortalama büyüklüğü 5,9 hektar, yani 59 dönüm. Bu işletmelerin her biri ortalama on ayrı parselden oluşuyor. İşletmenin her bir parçası da ayrı yerlerde ve 30 milyon parselin olduğu kayıtlarımızda yer alıyor. Bunların da 40 milyon hissedarı bulunuyor. Bu çok verimsiz bir yapı demektir” şeklinde konuştu. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde bu konuda farklı uygulamaların olduğunu söyleyen Eker, hiçbirinde arazinin bölünmediğinin altını çizdi. Gerçekleştirilen düzenlemeyle hem arazilerin bölünmesi engelleniyor, hem de mevcut bölünmüş yapılar toplulaştırılıyor. 4 milyon hektarlık alanın toplulaştırılmasının bitirildiğini duyuran Eker, 2 milyon hektarlık alanda da çalışmaların devam ettiğini söyledi. Yasa uygulanırken mirasçılar arasında çıkması muhtemel anlaşmazlığa karşı 4 şık sunulacak. Mirasçılar, üzerinde anlaşma sağladıkları mirasçıya kendi paylarını Tapu Müdürlükleri’nde devredebilecek. Aile malları ortaklığı şeklinde ortak kullanabilecek. Hisse payları oranında ortak oldukları limited şirket kurularak, araziler şirket adına tescil ettirilip şirket kimliği altında kullanılabilecek. Son olarak da mirasçılar mirasa konu olan tarımsal arazilerin tamamını üçüncü şahıslara tasfiye edebilecek. Arazilerin satışa sunulması halinde, araziyle sınırdaş olan arazi sahiplerine önalım hakkı tanınacak. Kanunun yürürlüğe girmesinden önce vefat eden kişilere ait tarım arazilerinin intikal işlemleri iki yıl içinde tamamlanacak. Devam eden davalara ise eski kanun uygulanacak. Mirasçılar tarafından kurulan işletmelere masraflar için muafiyetler sağlanacak. Araziyi kullanan üreticilere diğer hisseleri alması konusunda kredi desteği sağlanacak.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.