tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.5.2014 08:04:00

Saman krizi yaşanabilir

Mayıs ayındaki yağışlara ve yaz aylarının aşırı sıcak geçmesine bağlı olarak, kuraklığın tarıma etkilerinin beklenenden daha yüksek olma ihtimali endişe yaratıyor. Hububat ürünlerindeki kaybın, saman üretiminin azalmasına ve yeni bir krizin yaşanmasına neden olması bekleniyor. Özellikle İç Anadolu, Trakya, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kuraklığa bağlı olarak hububat üretiminin azalması ile saman üretimindeki büyük düşüş hayvancılık sektöründe endişe yaratıyor.  2012’de yaşanan saman krizi gibi bu yıl da, saman üretimindeki düşüşe bağlı olarak ithalatın yeniden gündeme gelmesi söz konusu. Hayvancılık işletmelerinden bazılarının bu krizi tahmin ederek 2013 ürünü saman almaya başlamasıyla, samanın kilosu 25 kuruştan 37 kuruşa yükseldi. Önümüzdeki dönemde hububat hasadı başladıktan sonra da saman fiyatının düşmesi değil artması bekleniyor. Bu beklentinin sebep olduğu panik havası nedeniyle, yalnız saman fiyatlarının değil, yonca ve diğer kaba yemlerin fiyatının da artması ve yem ithalatının yapılması gündemde.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.