tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.4.2014 06:54:18

Karadeniz’in sebze fidesi üssü

Ağırlıklı olarak Akdeniz Bölgesi’nde üretilen hazır sebze fideleri, artık Karadeniz’de de yetiştiriliyor. Bafra Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, kırsal kalkınma yatırım ve teşviklerinin müteşebbislerin ufkunu açtığını belirterek, Bafra’nın Karadeniz’in sebze fidesi üssü haline geldiğini söyledi. Güven, “Bakanlığımızın kırsal kalkınma yatırımlarına verdiği teşvikler, sektörde faaliyet gösteren iş adamlarının ve üreticilerin Akdeniz Bölgesi’ne yaptıkları ziyaretler ve sebzecilik sektöründeki gelişmeler Samsun’da fide sektörünün oluşmasına imkan sağlamıştır” diyerek, Bafra’nın bu konuda öncülük yaptığını belirtti. Bakanlığın verdiği yüzde 50 teşvikten yararlanılarak yapılan 6 bin 720 metrekarelik güneş enerji ısıtmalı kapalı alanda hazır fide üretiliyor. Buna ilave olarak, müteşebbislerin kendi imkanları ile oluşturulan 4 bin 400 metrekarelik kapalı alanda da üretim yapılıyor. Toplam 11 bin metrekarelik kapalı alan ve 45 bin metrekarelik açık alanda 80-100 milyon yazlık ve kışlık sebze fidesinin üretimi amaçlanıyor.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.